Yerli Olduğunu Sandığımız Markalar-1

Markalar Yazı Serisi - 1

Görsel : Rizedeyiz - Brands of World - Brands of World - Brands of World - Can Bebe - Kuponrazzi

Yerli Olduğunu Sandığımız Markalar

Günlük hayatımızın birer parçası olmuş ürünleri satın alırken, karar vermemizde en büyük etken markalarıdır. Bu markalara karar verirken ise kimimiz yerli ve milli hassasiyetine, kimimizin kalite ve güven hassasiyetine, kimimiz ise fiyat ve başarı hassasiyetine sahip.

Yazı serimizin ilk yazısı olan bu yazızda adını sıkça duyduğumuz, belki de kullanmaktan vazgeçemediğimiz ürünlerin, Türk firmalar tarafından kurulup yabancı firmalar tarafından satın alınanlarını sıraladık. Liste ve içeriği PLATİN ONLINE sitesinde DORinsight kaynağıyla paylaşılmıştı.

1 Atasun Optik Markası Yerli mi?

Atasun Optik Markası Yerli mi?
Görsel : Atasun Optik

Atasun Optik Türk Firması mıdır? Hollanda’da kurulan ve 100 yıldan fazla tarihi olan Grand Vision şirketinin 2007 yılından beri Türkiye iştiraki olarak hizmet vermektedir. Bu şirketin dünyada 44 ülkede iştirakleri olduğu belirtiliyor. Daha önce Atasun Grup tarafından yönetilmektedydi.

2 Banvit Markası Yerli mi?

Banvit Markası Yerli mi?
Görsel : Brands of World

Banvit Türk Firması mıdır? 2017 yılında Katar ve Brezilya Merkezli TBQ Foods ve BRF firmalarının ortak olduğu bir satış gerçekleşti.

TBQ Foods hangi ülkenin? TBQ Foods kimin? Katar firmasıdır.
BRF hangi ülkenin? BRF Foods kimin? Brezilya Firmasıdır.

3 Can Bebe Markası Yerli mi?

Can Bebe Markası Yerli mi?
Görsel : Can Bebe

Can Bebe Türk Firması mıdır? Belçika’da kurulan ve 110’dan fazla ülkede faaliyet gösteren Ontex şirketinin 1990 yılında satın aldığı, aslında Türk şirket olan Astel Kağıtçılık firması tarafından kurulmuştur.

4 Cola Turka & Çamlıca & Saka Su Markası Yerli mi?

Cola Turka & Çamlıca & Saka Su Markası Yerli mi?
Görsel : Brands of WorldSynoIntSaka Su

Cola Turka – Çamlıca – Saka Su Türk Firması mıdır? Japonya’da kurulan 70 yıllık geçmişi olan DyDo DRINCO firmasına hisselerinin büyük bir bölümü satılan Coca Turka, Çamlıca, Saka Su markalarının haklarına Türkiye’de Yıldız Holding A.Ş sahipti. Yıldız Holding A.Ş, Cola Turka, Çamlıca ve Saka Su markalarını Japonlara sattı.

5 Damla Markası Yerli mi?

Damla Markası Yerli mi?
Görsel : Brands of World

Damla Türk Firması mıdır? 1886 yılında kurulan Coca Cola firmasına satılan Damla markası, 2006 yılından bu yana Coca-Cola Türkiye iştiraki olarak hizmet vermektedir. Daha önce Mahmudiye Su Şirketine ait olan Damla Coca-Cola’ya satıldı.

6 Doğadan Markası Yerli mi?

Doğadan Markası Yerli mi?
Görsel : Brands of World

Doğadan Türk Firması mıdır? Damla markası gibi Doğadan markası da Coca-Cola firmasına satıldı. Coca-Cola Türkiye İştiraki olarak 2007 yılından bu yana hizmetlerine devam etmektedir. Doğadan’ın, daha önce Nevzat Ecza Deposu & MTV şirketinde olan hakları satıldı.

7 Erikli Markası Yerli mi?

Erikli Markası Yerli mi?
Görsel : Erikli

Erikli Türk Firması mıdır? İsviçre’de 1886 yılında kurulan ve 191 ülkede faaliyet gösteren Nestle şirketinin 2006 yılında haklarını satın almasıyla Erikli satıldı. Daha önce Hasan Aslanboa şirketi haklarına sahipti.

8 Erikli Markası Yerli mi?

Erikli Markası Yerli mi?
Görsel : Brands of World

Falım Türk Firması mıdır? İngiltere’de faaliyet gösteren dünyanın en büyük şekerleme şirketi olan Cadbury Schweppes, Falım markasının haklarını elinde tutan Intergum şirketinin sahibi Amram Ailesinden satın aldı. Amram Ailesi Falım’ı İngilizlere Cadbury Schweppes’e sattı.

9 Fruko & Yedigün Markası Yerli mi?

Fruko & Yedigün Markası Yerli mi?
Görsel : Euro-DMCVektörel Çizim Sitesi

FrukoYedigün Türk Firması mıdır? 1965 yılında Amerika Birleşik Devletlerinde kurulan PepsiCo şirketi tarafından 2002 yılında satın alınan Yedigün ve Fruko markaları, PepsiCo Türkiye iştiraki olarak hizmet vermektedir. Daha önce Tamek Holding markanın haklarına sahipti.

10 Hacı Şakir Markası Yerli mi?

Hacı Şakir Markası Yerli mi?
Görsel : Grafikerler

Hacı Şakir Türk Firması mıdır? 100 yılı aşkın bir tarihe sahip olan Amerika Birleşik Devletleri’nde kurulan Colgate-Palmolive şirketi, 1999 yılında Hacı Şakir markasını satın aldı. Daha önce Özsüer Ailesinin şirketi olan Maya Holding markanın haklarına sahipti.

Destekler : Platin Online DORinsight

Yoruma kapalı.