Wi-Fi Sinyalleri Bebeğimizi Etkiliyor mu?

Wi-Fi Sinyalleri Bebeğimizi Etkiliyor mu?

Wifi gündelik hayatımızın her alanına o kadar çok dahil olmuş durumda ki, onsuz geçireceğimiz hiç bir dakikaya tahammülümüz kalmamış durumda. Fakat bu durum sağlığımız açısından zararlı boyutlara ulaşacak seviyeye gelmiş durumda. Sadece kendi açımızdan düşündüğümüzde umursamaz olabiliyoruz fakat bulunduğumuz ortamda yeni doğan ya da yaşını henüz doldurmuş bir bebeğimiz olduğunu düşününce biz ebeveynlerin bilmesi gereken konular olduğunu yazımızda paylaşmak istedik.

WiFi Zararlı mıdır?

Tüm ailelerin merak ettiği soruların başında yer alması konunun ciddiyetini gösteriyor. Hamilelik döneminden başlayan ve doğumdan itibaren artarak devam eden korku ve gelen sorular bizi bu konuda yazmaya itti.

Akıllı telefonlar, akıllı televizyonlar, bilgisayar ve tabletler en başlıca interneti kullanan

WiFi Her Yerde

cihazlarımız ve bu cihazlar yaşamımızın her noktasında yer alıyor. 2014 yılında yazılan “2014 Internet Trends” başlıklı yazıya göre Amerika’da yetişkinler günlerinin 7 saatini bahsettiğimiz cihazların ekranları karşısında geçiriyor. Açıkçası ülkemizde de benzer istatistiklerin olduğunu, bazı ailelerde ise bu sürenin uzadığını düşünüyoruz.

Yine 2014 yılında yazılan ve “Journal of Microscopy and Ultrastructure “ isimli dergide yayımlanan bir makalede çocukların mikrodalga radyasyonundan yetişkinlere nazaran daha fazla risk altında olduğu belirtiliyor. Biraz yukarıda da bahsettiğimiz gibi çocukların şu an bu radyoaktif etkiye tepki göstermemesi ileride de göstermeyeceği anlamına gelmiyor. Bahsi geçen makalede radyoaktif etkinin beyinde olası tümör gelişimi için zaman aralığının on yıllar olabileceği söyleniyor.

Şu bilinmelidir ki radyasyon iki türlüdür. Bunlar

  • İyonizer etkili radyasyon

Moleküllerin yapılarını bozarak parçalar.

  • İyonizer etkisi olmayan radyasyon

Cisimlerin içinden geçerek sadece ısınmasına yol açar.

WiFi ve mikrodalga fırınlar iyonizer etkisi olmayan radyasyon yayan yani sadece ısınmaya sebebiyet veren radyoaktif dalgalar yayar ve zararsızdır.

Bebek İçin İnternet Kullanımı Azaltılmalı mıdır?

Birçok anne hamilelik döneminde ve doğum sonrası dönemde dahi WiFi modemin 7/24 açık kaldığını, hatta sinyal arttırıcı kullanılan bebekli evlerin bile olduğundan bahsediyor. Araçlarımızda evlerimizde bulunan radyo cihazları, WiFi modemler düşük frekanslı dalgalar yayar. Bu düşük yoğunlukla bedenlerimiz başa çıkabilecek seviyededir. Bu yüzden zarar görmeyiz. WiFi genellikle 1 Watt’ ın altında iletim gücüne sahiptir. Bu yüzden ZARARSIZDIR.

Aileler WiFi Konusunda Ne Yapmalı?

Direkt modemin yanında bulunmaktansa daha uzaklarda elektronik cihazlarını rahatlıkla kullanabilirler. Çocuklarınızın DNA’sını bozacak ya da herhangi bir tümöre sebebiyet verecek durum söz konusu değildir. Modemlerin, evlerimizdeki ampullerin yaydığı radyasyondan 500 bin kat daha az radyasyon yaydığı bilinmelidir.

Yazımızda

sitelerinin yazılarından faydalandık.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.