Spor Salonuna Gitmeden Evde Sıkılaşmak İsteyenlere Tavsiye

Envato Elements

Spor Salonuna Gitmeden Evde Sıkılaşmak İsteyenlere Tavsiye

Yapılacak masraftan çok üşengeçlik insanı spor salonundan uzaklaştırıyor. Sizde de durum böyledir biliyoruz. Bu yüzden bu yazı tam size göre. Özellikle soğuk kış aylarında, ya da aracınızı park edemeyeceğiniz bir mevkide spor salonuna gitmek eğlenceden çok eziyet gelir insana.

Spor yapma aşkı olup da spor salonuna gitme nefreti olmayan nadir insan vardır herhalde. Daha vücudumuzu evden dışarı atamazken spor salonuna gidip bir sürü zahmete katlanmak oldukça sıkıcı. Bir de yapılan spordan sonuç alamıyorsak o da tuzu biberi oluyor durumun.

BuzzFeed yazarı Farrah Penn için de durum çok farklı değilmiş. Bu yüzden kendi çözümünü kendisi üretmiş. Bu soruna nasıl çözüm bulduğunu kendi anlatımıyla öğrenelim. Bu yazı hepimiz için bir ilham ve motivasyon kaynağı olabilir.

 

Bu gönderiyi Instagram’da gör

 

Farrah Penn (@farrahpenn)’in paylaştığı bir gönderi ()

Spor salonu üyeliği konusunda kararsız kalan Farrah, evde çalışmanın olumlu sonuç verip vermeyeceğini merak etmiş ve cesur bir işe kalkışmış.

Salondaki makine kalabalığı, otoparkındaki araba kalabalığı derken tüm itici durumlar onu evde spor yapmaya itmiş. Zaten insan spor salonuna gidip saatlerce çalışsa bile beslenme düzenine dikkat etmedikten sonra tüm çalışmaları heba oluyor. Sağlıklı beslenme alışkanlığı olmayan bireylerin, özellikle dondurulmuş gıda ve hazır besinlerle beslenilen öğrencilik yıllarında, hepimiz o pişmanlığı yaşamışızdır.

Evde Çalışarak Fit Vücut Yapma

Evde kanepede uzanıp hiçbir şey yapmak istemeyen okurlarımız, yazının bu kısmına dikkat kesilin lütfen. Instagramda birçok eğitmenin videolarına, tavsiyelerine rastlamışsınızdır. Biz de onlardan bir tanesini size örnek göstermek istiyoruz. Sadece 28 dakikanızı ayırarak evde spor yapıp siz de istediğiniz vücuda sahip olabilirsiniz.

Daha önce Kayla Itsines ismini duydunuz mu bilmiyoruz fakat kendisi bir fenomen. 11 milyon takipçisi olan Kayla takipçilerinin evlerinde çalışarak ideal ve fit bir vücuda sahip olabilrmeleri için paylaşımlar yapıyor.

 

Bu gönderiyi Instagram’da gör

 

KAYLA ITSINES (@kayla_itsines)’in paylaştığı bir gönderi ()

Evde Spor Yaparak Kısa Sürede Fit Olmak

Şaşırtıcı nokta çalışma süresinin neden 28 dakika olduğu. Bu konuya verdiği röportajda cevap veren Kayla:”Herkesin saatlerce çalışması için yeterli vakti olmadığını biliyorum. Çalışma süresini kısaltarak antrenmanlarını günlük hayatın bir parçası haline getirmeyi amaçlamış.

Ayakta olmak, hareketli olmak, motive olmak çok önemli. 6 hafta evde spor yaparak istenilen vücuda erişilebilir. Sadece rutin hale getirmek, sağlıklı ve düzenli beslenmek, motive olmak yeterli. Ev için alınacak listenize bir kaç ekipman ekleyerek siz de spora başlayabilirsiniz. İşte o liste;

 • Spor için yer matı
 • Su şişeleri (2L – 1L – 0,5L)
 • Köpük silindir
 • İsteğe bağlı olarak el ağırlıkları
 • Adım hareketleri için basamak ya da sandalye

Evde Yapılabilecek Sıkılaşma / Fitness Hareketleri

Direnç kazanma, Kardiyo ve Esneme için ayrı ayrı çalışma yapılması gerekiyor.

 

Bu gönderiyi Instagram’da gör

 

KAYLA ITSINES (@kayla_itsines)’in paylaştığı bir gönderi ()

Evde Direnç Kazanma Hareketleri

Haftada 3 kere çalışılmalı, her bir çalışma aşağıdaki listeyi 28 dakika boyunca yaparak tamamlanmalı.

 • Bacak kası çalışma
 • Kol ve Karın kası çalışması
 • Tüm vücut çalışması

Evde Kardiyo Hareketleri

Haftada 3 kere çalışılmalı, her bir çalışma aşağıdaki listeyi 10 ila 60 dakika boyunca yaparak tamamlanmalı.

 • Düşük yoğunlukta yürüyüş, koşma, bisiklet, tırmanma hareketleri.
 • Yüksek yoğunlukta tırmanma koşma hareketleri.

Evde Esneme Hareketleri

Haftada 2 kere çalışılmalı, her bir çalışma aşağıdaki listeyi 20 ila 30 dakika boyunca yaparak tamamlanmalı.

 • Köpük silindir ile esneme hareketleri.

Kayla ve onun gibi bir çok eğitmenin instagram gönderilerinden detaylı çalışmalar için fikir alarak siz de Evde Kısa Sürede Nasıl Vücut Geliştirebilirim ya da Sıkılaşabilirim? sorusuna cevap bulabilirsiniz.

[bs-quote quote=”Unutmayın, hiç egzersiz yapmamaktansa kısa kısa ama düzenli egzersiz yapmak vücudunuz ve sağlığınız için çok daha değerlidir.” style=”style-5″ align=”left” author_name=”Kayla Itsines” author_job=”Kişisel Antrenör” author_avatar=”https://www.e-lorn.com/wp-content/uploads/2019/01/kayla-itsines-coach.jpg” author_link=”https://www.instagram.com/kayla_itsines”][/bs-quote]

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Fikirlerinizi ve çalışmalarınızı bizimle e.Lorn – Instagram Adresimizden direkt mesaj yoluyla paylaşabilirsiniz.

Üzerinden Buzz Feed
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.