Sivilce Nedir? Sivilce Üreten Gıdalar Nelerdir?

Görsel : Envato Elements

Sivilce Nedir? Sivilce Üreten Gıdalar Nelerdir?

Hayatımızın bir bölümünde muhtemelen hepimizi etkilemiş olan sivilcelerden bahsedeceğiz. Sivilce aslında bir cilt hastalığıdır. Ve cildinde bu tip sinir bozucu bir detayla yaşamak bizim için travmatik olabilir. Cildin tahriş olması ve kuruluk derecesiyle ilgili olduğundan dolayı kimyasal olduğu aşikardır. Bu kimyasal olayı bir çoğumuz doğal yollardan engellemeye çalışmaktayız. Doktorların tavsiye ettiği bir çok ilaç markası var fakat onların bilimsel olarak net sonuç verdiği %100 kanıtlanmış değildir. Ki o ilaçlar da birazdan listeleyeceğimiz içeriklere sahiptir.

Kırmızı, iltihaplı, ağrı veren bu ufak sivilcelerin bir anda yüzümüzde patlak vermesinin ne kadar da hoş olmayan bir durum olduğunu biliyor ve durumu kontrol altına almanıza fırsat verecek 10 tavsiyeyi yazıyoruz.

Sivilce Çeşitleri Nelerdir?

sivilce-tipleri
Görsel : Bio Clarity

Sivilceye müdehale edebilmek için önce sivilce çeşitlerini bilmek gerekir. Bir çok çeşit ve boyutta sivilce ile karşılaşmamız mümkün fakat onlardan belirgin olan kategorileri sıralayacak olursak, Sivilce Çeşitleri;

  • Normal Sivilce,
  • Siyah Nokta Sivilce,
  • Beyaz Nokta Sivilce,
  • Kabarcık,
  • Çıban,
  • Yumru

Örneğin hormonlardan kaynaklanan sivilceye sahip olabilirsiniz. Bunu anlayabilmenize için, düzenli olarak her ay belli dönemlerde meydana geliyor ise, hormonal sivilceye sahip olabilirsiniz. Her ay, ayın aynı zaman diliminde yüzünüzün hemen hemen aynı noktalarında çıkan tipte sivilcelerden bahsediyoruz. Özellikle çene ve yanaklarda çıkan tip sivilcelerdir. Genellikle “Androjen” hormonuna karşı duyarlılıktan kaynaklanır. Her iki cinste de bulunan (kadın ve erkek), “Testesteron ve “Östrojen” Hormonlarının fazla üretiminden kaynaklanabilir.

Kıl faktörüne bağlı olarak yağ bezelerinin oluşturduğu sivilceye sahip olabilirsiniz. Buna “Vulgaris Sivilce” denir. Yüz, boyun, omuzlar ve sırtta yoğunluk gösterir. Belki de en sık rastlanılan sivilce türü olabilir. Üst gövdenin yağlı kısımlarında meydana gelir.

Kistik Sivilceler” ise Vulgaris Sivilcenin daha şiddetlenmiş halidir. Özellikle deri içinde birikerek ağrılı lezyonlara sebep olur. Belirgin iltihaplı lezyonları olur. Özellikle bu tip sivilcelere sahipseniz dermatoloğa danışmanızı tavsiye ederiz.

Bir diğer çeşidi ise ters yönde gözenekleri tıkayan sivilcelerdir. Diğer çeşitlerinde olduğu gibi aşağıdan yukarıya tıkanma yerine yukarıdan aşağıya tıkanma olur. Cildin üzerine çıkamayan sivilce özellikle hava alamayan, sürtünmeye maruz kalan ciltlerde çok görülür. Vücutta koltuk altı, göğüs altı ve kalça arasında sivilce şeklinde  rastlanır.

Sivilceye Neden Olan Etkenler

1 Tıkanmış Gözenekler

Tıkanmış Gözenekler
Görsel : Sağlığa Bir Adım

Cildin nemlenmesini sağlayan yağ bezeleri tarafından salgılanan yağın gözenekleri tıkaması sonucu sivilceler meydana gelir. Bu da akne lezyonlarına sebep olur.

2 Genetik

Genetik
Görsel : Beyinsizler

Sivilce kısmen de olsa kalıtsal özelliklerinize bağlıdır. Aile fertlerinde sivilceyle savaşmış bireyler var ise sizin de karşılaşmanız muhtemeldir. Tabii ki bu durum cildinizin, hormonlarınızın, bağışıklık sisteminizin davranışına göre çeşitlilik gösterecektir.

3 Hormonlar

Hormonlar
Görsel : Hormon

Yukarıda Östrojen ve Testesterona bağlı olduğunu yazmıştık. Bu kanıtlanmış bir gerçektir. Zaten gündelik hayatımızda sivilceyle en çok uğraştığımız dönem nedir diye sorulsa “Ergenlik Dönemi Sivilceleri” en üst sıradadır.

4 Stres

Stres
Görsel : Sabah

Yapılan çalışmalar stresin sivilcelerin sıklığını ve şiddetini arttırdığını göstermektedir. Stres aynı zamanda hücresel hasarı arttırır ve bakteriler yayarak leke oluşumuna da sebep olmaktadır.

5 Depresyon

Depresyon
Görsel : Kerem Çetinkaya

Depresyon ve sivilce birlikte yol alan iki dost gibidir. Depresyon derinleştikçe, kötüleştikçe sivilce de artmaktadır. Özellikle depresyonla gelen cilt bakımı eksikliği ise üst derinin temizlenip hava alamamasına sebep olur.

6 Sigara Kullanımı

Sigara Kullanımı
Görsel : News OK

Kanıtlanmamış bir veri olsa da sigara kullanımının sivilce oluşumunu desteklediği yönünde çalışmalar mevcuttur. Sigara kullanımı E vitamini üretimini azaltır, hormonal dengeyi bozar. Cilt hücrelerine oksijen akışını azaltır ve açık yaraların iyileşmesini geciktirir. Ayrıca sivilce dışında kırışıklıkları da arttırır, erken yaşlanmaya sebep olur.

7 Alkol Kullanımı

Alkol Kullanımı
Görsel : Science ABC

Sivilce oranının artmasına yardımcı olan alkol kullanımı, karaciğerin toksinleri temizleme yeteneğini azaltır. Bağışıklık sistemini yavaşlattığı belirtilmektedir.

8 Diyet

Diyet
Görsel : Harvard – Health

Kontrolsüz diyet yapmak da sivilceyi arttırır. Kilo vermek ya da kas kütlesini arttırmak amacıyla diyet yapılırken, alınan gıdalar çok önemlidir. Diyete uygun bazı gıdalar sivilceleri azaltırken, bazıları da arttırmaktadır.

Sivilce Üreten Gıdalar

İşlenmiş – Kızartılmış Gıdalar

Cips, mısır gevreği, beyaz ekmek, gibi işlenmiş gıdalar ve abur cuburlarda bulunan içerikler sivilceye doğrudan etki eden bileşiklerdir. Ayrıca içeriğindeki koruyucular hormonal dengeyi de bozmaktadır. Rafine yiyecekler şeker üretimini dolayısıyla da sivilceyi doğrudan arttıran gıdalardır. Fast Food şeklinde üretilen yağlı gıdalar iltihaplanmayı arttırır.

Şeker

Şeker tüketimi deri altında yağ üretimini arttırır. Bu da doğrudan sivilceye sebep olmaktadır. Yapılan çalışmalar ayrıca şekerin mevcut sivilce yoğunluğunu arttırdığını da göstermektedir.

Karbonhidratlar

Tam tahıllı ve rafine gıdalar karbonhidrat üretimine dolayısıyla da şeker üretimine sebep olmaktadır. Bu da gözenekleri tıkayarak sivilce oluşumuna sebebiyet vermektedir.

Trans Yağlar

Trans yağlar sağlık ve sivilce açısından kabus gibidir. İltihapları, lekelenmeyi ve kızarıklığı arttırır. Bağışıklık ve kalp-damar sistemine doğrudan etki eder.

Süt

Süt, vücudumuzun ürettiği enzimlerle birleştiğinde androjen hormonların üretimine destek sağlar. Ayrıca cilt altı yağ üretimine de sebep olmaktadır.

Kaynak Wiki How Health Line Nurse Buff
Üzerinden Bio Clarity
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.