PlayStation 4 iPhone ve iPad ile Nasıl Oynanır?

3 Adımda PS4 Uzaktan Kontrol

Görsel : Donanım Günlüğü

PlayStation 4 iPhone ve iPad ile Nasıl Oynanır?

Yazının başlığında neden sadece iPhone ve iPad yazdığını Sony ve PlayStation takipçileri aslında iyi bilirler. Ama Bilmeyen ya da herhangi bir sebepten dolayı kaçırmış olanlar için 2013 senesinden bilgilendirme yaparak yazımıza başlayabiliriz.

playstation-kollari-tarihi
Görseler : 1994199720072013

Konsolun yapımcısı Sony, daha önce PS3 için uzaktan kumanda edebilen DualShock 3 oyun kolunu piyasaya sürmüştü. 2013 senesinde ise PlayStation 4‘ün de uzaktan kumanda edilebileceğini duyurmuştu. Takip eden yıllarda ise uzaktan kontrol olayını daha ileri boyuta taşıdı. Örneğin 2014’te konsol artık “Playstation Android cihazlarla kontrol etme” (yalnızca Sony Xperia telefonlar ile) özelliği taşıyordu. ayrıca aynı dönem yine Sony tarafından üretilen PS Vita da Xperia telefonlarla yönetilebiliyordu.

Playstationu uzaktan oynama konusunda geliştirmeler sürerken, kontrol edebilen yeni cihazların arasında Windows ve Mac bilgisayarlar da yerini aldı. Artık PlayStation 4’ünüze iPhone ve iPad kullanarak uzaktan kumanda edebilirsiniz.

ps4-android-uzaktan-kumanda
Görsel : Sony Mobile

Ekim 2014’ten bu yana uzun bir süre geçmiş olmasına rağmen iOS işletim sistemine gelen yeni güncelleme, Apple kullanıcılarını sevindirmiş gibi görünüyor. Şimdilik PS4’e temel seviyede kontrol edebilen uygulamanın geliştirilmesine devam ediliyor. Henüz bu güncelleme gelmeden 2017 yılında AppStore‘da hizmet vermeye başlayan R-Play uygulaması zaten iOS cihazlar için uzaktan kontrol imkanı sağlıyordu. Fakat uygulamayı indirmek ücretli olduğu için kullanıcılar tarafından çok talep görmemişti. R-Play uygulaması ile PlayStation 4 uzaktan kontrol edebilmek için uygulamaya 12$ vermeniz gerekiyordu. İşte tamamen ücretsiz olan yeni yöntemi deneyebilirsiniz.

PS4 iOS Cihazlarla Uzaktan Kontrolü

1

Öncelikle PlayStation 4’ün son sürüme güncellendiğinden emin olun. Nasıl güncelleneceğini bilmiyorsanız resmi internet sitesinin BU YAZISINDAN faydalanabilirsiniz. Güncellemeden sonra Menüden Ayarlar Uzaktan Oynatma Bağlantı Ayarları sekmesini aktif hale getirin. (Menu Settings Remote Play Connection Settings)

2

AppStore’de ücretsiz indirilmeye hazır bekleyen PS4 Remote Play uygulamasını iOS cihazınıza indirin. Bu uygulama ile sorunsuz şekilde PS4’e bağlanmanız için telefonunuzun iPhone 7 ve üstü, tabletinzin ise 6. Nesil iPad ve üstü özelliklere sahip olması gerektiğini unutmayın. Programın gerektirdiği ayarları bir kaç adımda basitçe halledin. En önemli noktalardan birisi de PS4’e bağlanmak için hemn iOS cihazınızın hem de PlayStation 4’ün aynı paylaşılmış Wi-Fi ağına bağlanmış olması gerekmektedir.

3

iOS cihazınızın ekranına, PS4’ü sanki kendi kontrol kumandasıyla oynuyormuş gibi sanal kontrol tuşları gelecektir. Yukarıda da belirttiğimiz gibi uygulamanın bu şekilde kullanılıyor olması her oyun için eğlenceli olmayacaktır. Bunun için üzgünüz ancak şu an için PlayStation 4 kontrol cihazı resmi olarak iOS cihazlara bağlanamıyor. Sadece üçüncü taraf araçları (Third Party Tools) ile eğlenceyi ileri boyutlara taşıyabiliyorsunuz.

Destekler : Know Techie Engadget

Yoruma kapalı.