Ölü Kalça Sendromu ve İyileştirmenin Yolları

Envato Elements

Ölü Kalça Sendromu ve İyileştirmenin Yolları

Masa başı iş yapmak birçoğumuzun hayali aslında değil mi? Hareketsiz çalışmak, zevkli olduğu kadar sağlıklı mıdır? Genel olarak milletimizin oturduğu yerden para kazanmak, çalışırken ekstra efor sarf etmemek gibi isteklerimiz vardır.

Oturarak Çalışmak Sağlık Açısından Zararlı mıdır?

Tüm gün boyunca bir sandalye ya da koltukta oturmak elbette sağlık açısından çok da olumlu bir davranış değildir. Yağlanma, dolayısıyla kilo alma sorunu bu olumsuzlukların başında geliyor. Sürekli oturarak metabolizmamızın da yavaşlama eğiliminde olacağını da unutmamak gerekir.

Metabolizmayı Hızlandıran 3 Yiyecek ve İçecek Önerisi” isimli yazımızda, bu sorunla baş etmek için birkaç yiyecek tavsiyesi yapmıştık.

Bu makalede PureWow sitesinin yaptığı röportajı size aktarmak istedik. Bu röportajda; Amerika Egzersiz Konseyi sertifikalı antrenörü olan Jacques Crockford ile görüşülmüş.

Gluteal Amnezi – Ölü Kalça (Popo) Sendromu

Oturmak, oturmak, oturmak… Ne kadar sıkıcı bir eylem. Gluteal Amnezi, ölü popo sendromu olarak bilinen bir hastalık. Gluteal kasların düzgün çalışmadığı durumdur. Crackford’un açıklamasına göre: “ Kalça kaslarımız, aktivite yapmadığımız, uzun süre oturduğumuz ya da uygun olmayan şekilde egzersiz yaptığımız durumlarda zamanla hareketsiz hale gelebilir. Ya da kasların daha sıkı çalışmasına sebep olabilir.

Vücudumuz bu dengesizliği kendi başına telafi ya da tedavi etmeye çalışacaktır. İşte bu tedavi sırasında kalça ve sırt ağrıları, ayak bilekleri ve dizlerde de çeşitli sorunlar meydana gelebilir.

Trendelenburg Testi  – Kalça Kasları Testi

Başta da söylediğimiz gibi bir çok çalışan masa başında çalışmak ister ve bir çok masa başı çalışan da bu rahatsızlıkları hisseder. Siz de masa başı iş yapıyorsanız bu testi kendinize uygulamalısınız. Test tek aşamadan oluşmaktadır.

  • Ayakta durarak bacağınızı kaldırın. Eğer leğen kemiğiniz, bacağınızı kaldırdığınız tarafa doğru hareket etme eğilimindeyse; Karşı taraftaki gluteal kaslarınız güçsüz kalmış demektir.

Gluteal Amnezi rahatsızlığına sahip olduğunuzu düşünüyorsanız, kesinlikle alanında uzman bir doktora ya da sertifikalı bir fitness eğitmenine görünmelisiniz. Onlar, bu kas zincirinde meydana gelebilecek sorunları belirlemede size yardımcı olacaktır.

Ölü Kalça (Popo) Sendromundan Kurtulma

Bu rahatsızlığa sahip kişilere en iyi haber şu ki; sendromu önlenebilir.

Doğru yapılan egzersizlerle sorunu ortadan kaldırabiliriz. Kendimizi mutlu hissetmek için yerimizden kalkmıyoruz fakat olayın tam tersi olduğunu bilmemiz gerekiyor. Kalkıp etrafta dolaşmak ve gerinmek gerekiyor. Bir dakikalığına da olsa bu işlemi saatte bir yapmamız gerekiyor.

Spor salonuna gitmek de işe yarayacaktır.

  • Squat,

  • Deadlift,

  • Kettlebell Swing gibi egzersizler denenmelidir.

 

Kalça sağlığımız için harekete geçmemiz gerekmekte. 🙂

Yazımızda;

PureWow Sitesinin BU YAZISINDAN faydalandık.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.