Nefes Alma Sanatı – Ucai Nefesi

Nefes Alma Sanatı – Ucai Nefesi Nedir?

Enerjik olmak ve rahatlamak için özel karışımlara, pahalı ilaçlara ya da tatillere ihtiyacınız yok. Sadece nefes almayı öğrenmek size yetecektir. Adını daha önce duydunuz mu bilinmez fakat özellikle yoga yapanların iyi bildiği “Ucai Nefesi” ni anlatacağız. İngilizce “Ujjai Breathing” şeklinde yazılan Ucai Nefesi nedir? Ucai Nefesi Teknikleri hakkında bilgi sahibi olmanız hayatınızda olumlu değişikliklere sebep olacak göreceksiniz.

Kazanan olmak, ustalık kazamak anlamına gelen ucai, yoganın babası olarak bilinen Patanjali‘ye göre nefes alma uzun sürmeli (dirga) ve pürüzsüz (suksma) olmalıdır. Nefesin boğazdan geçişi sırasında boğaz hafif daraltılarak okyanusun dalgalarının sesi gibi bir ses duyulur.

Yoga ve Ucai Nefes Alma eğitimlerinin olduğu videolar için tıklayın

Boğazı Kısarak Ucai Nefesi Tekniği

ucai-nefesi-alma
Görsel : Thank Your Body

Ucai nefesinin kilit noktası gevşemektir. Nefes almayı doğal olarak uzatmak ana tema. Acele etmeden, kendinizi dinlendirerek, zorlamadan nefes almanız gerekiyor. Tipik yoga hareketi olarak bilinen çapraz otururken nefesinizi düzenlemeniz tavsiye ediliyor. Nefesinizi içinize burnunuzdan sanki bir pipetten hava emiyormuş gibi çekmelisiniz. Çok güçlü nefes çekmek doğru değildir.

Nefes alma işlemini yaptığınız süre boyunca nefesin uzunluğunu ve pürüzsüzlüğünü korumaya çalışın. Kendinize uygun bir pozisyon belirleyin ve sürekli o pozisyonda ucai nefesini deneyin.

Ucai Nefesi Tekniğini Denemek İçin Bir Kaç Neden

Fiziksel bir iş yaparken konsantrasyonunuzu arttırır. Ucai nefesi ile konsantre olmak daha kolay olur.
Odaklanırken dikkat dağınıklığını engeller.
Vücudun sıcaklığını düzenler ve ısıtır. Sanki iç organlara yapılan masaj gibi bir etki yapar. İç organlar birikmiş toksinlerden arındırılır.
Vücudun gerginliğini düzenler. Yorulmuş ve gerilmiş bölgeleri gevşetir.
Sinir ve sindirim sistemini güçlendirir. Sinüslerinizin üzerindeki basıncı azaltır.
Günlük hayatın zorlukları karşısında dengeli hareket etmeyi sağlar.

Eski yogiler, nefes ile zihin arasında yakın bir bağ olduğunu söylerler.

Ucai Nefesiyle Enerjiyi Arttırma

Rahatlamak, zihne ve bedene enerji vermek istiyorsanız bu uygulama tam size göre. Hayal kırıklığı, zihinsel tahribat gibi durumlarda sakinleşmeye yardımcı olur. Kandaki oksijen miktarını arttırır. Kan basıncını düzenler.

Ucai nefes nasıl alınır? Ujjaci nefesi nasıl uygulanır? İzlenecek adımlar çok basittir;

    • Dudaklarını kapat burundan nefes al.
    • Boğazın arkasındaki kasları kısarak burnundan tekrar nefes ver.
play-icon
Video Anlatımlı İzleyin

Stresle Baş Edebilmek İçin Ucai Nefesi

Günlük hayatın stresiyle baş edebilmek için,yavaş yavaş uzun bir ucai nefesi alarak kendinizi sakinleştirin. Yatıştırıcı bir etki gösterdiğini göreceksiniz. Yoga yaparken de odaklanmanıza yardımcı olacaktır. Ayrıca koşu, yürüyüş, bisiklet sürme gibi aktiviteler yaparken ucai nefesi tekniği ile vücutta meydana gelebilecek yıkım ve yıpranmayı engelleyebilirsiniz.

Ucai’nin yavaş ve ritmik doğası gereği gergin anlarınızda oldukça faydalı olacaktır.

Yazımızda Yoga Journal Sitesinin BU YAZISINDAN faydalandık.

Source Yoga Journal Chopra Mind Body Green

Leave A Reply

Your email address will not be published.