Metabolizmanızı Güçlendirerecek 10 Etkili Tavsiye

Görsel : Envato Elements

Metabolizmanızı Güçlendirerecek 10 Etkili Tavsiye

Özellikle kış aylarında sanki evimizin sezonluk misafiri gibi her noktada olan bakteriler bizi yalnız bırakmıyorlar. Kötü virüs ve bakteriler vücudumuza özellikle kış aylarında hücum ediyorlar. Kendimizi iyi savunamazsak  halsizlik, bulantı, öksürük, burun akıntısı gibi bir çok şikayet baş gösterir. Ancak “İmmün sistem” denilen, bizi enfeksiyondan koruyan ve ya kurtaran bir sisteme sahibiz. Bu sistem, vücudumuzun bakteri ya da virüsleri algılamasından itibaren sinyallerle devreye girer ve karmaşık bir ağ yapısıyla savaşa başlar.

Bağışıklık sistemimi nasıl güçlendiririm?

Kış aylarının sert geçtiği günlerde özellikle denemenizi tavsiye ettiğimiz 10 değişik yolu sizlerle paylaşmak istedik. Hastalıklara karşı hazırlıklı olacak, sağlıklı kalmanıza yardımcı olacak tavsiyeler. Bağışıklık sistemini nasıl güçlendiririm? Metabolizmamı nasıl güçlendiririm? sorularını kendinize soruyorsanız işte cevabı;

Özellikle son tavsiyemize kesinlikle şaşıracağınızı söylemeliyiz.

1 Sarımsak ve Bal Karışımı

Sarımsak ve Bal Karışımı
Görsel : Sağlığa Bir Adım

Bal vitaminler, mineraller ve enzimlerle doldurulur. Aynı zamanda sinsi bakteri ve virüslere karşı savaşan antioksidanlara sahiptir.

Sarımsakta da virüs düşmanı beyaz kan hücrelerinin yeteneklerini arttıran bileşikler vardır. Bağışıklık sistemini güçlendiren sarımsakta bulunan “alliin” bileşiği aktif hale geldikten sonra vücut savaşmaya başlar. Alliin’i aktif hale getirmek için sarımsağı doğramak yerine ezin.

Yöntem :
8-10 diş sarımsağı bir kabın içine soyarak koyun.
1 bardak çiğ balı aynı kaba dökün ve oda sıcaklığında 3-5 gün bekletin.
Daha sonra buzdolabına koyun. Tüm olay bu kadar. günde bir kaşık bu karışımdan almanız yeterli olacaktır.

2 Zerdeçal ve Zencefil Çayı

Zerdeçal ve Zencefil Çayı
Görsel : Fermer Blog

Zerdeçalın içinde bulunan “curcumin“ler bir çok yönden sağlığa faydalıdır. Ayrıca immün sistemi güçlendirici ve anti-viral özelliklere sahip maddelerdir.

Zencefil ise bağışıklık sisteminin en büyük destekçilerinden birisidir. Anti-bakteriyel ve anti-viral özellikleri içinde barındırır.

Yöntem :
1 cm zerdeçal kökünü soyup rendeleyin, kök şeklinde mevcut değilse 2 çay kaşığı kadar zerdeçal kullanın.
1 cm zencefilin kabuğunu soyun ve zencefili rendeleyin.
3 su bardağı suyu bir demlikte kaynatın.
Daha sonra zencefil ve zerdeçalı demliğe dökün ve karıştırın. 5-10 dakika dinlenen çayımızı bal ve limon eşliğinde içebilirsiniz.

3 Limonlu ve Su

Limonlu ve Su
Görsel : El Espanol

Limonların C vitamini bakımından dolu olduğunu hepimiz biliriz. Bu özellik limonları bağışıklık sistemi için mükemmel bir güçlendirici yapar.

Yöntem :
1 Limonun yarısını kesin.
1 su bardağı ılık suya limon suyunu sıkın ve bu ekşi lezzetin tadını çıkarın.
Ancak şu unutulmamalıdır ki, limonda bulunan C vitamini dengesiz bir bileşendir. Bundan dolayı limon suyunu ılık suya içmeden hemen önce sıkmalısınız.

4 Zencefil, limon ve Kırmızı Biber Karışımı

Zencefil, limon ve Kırmızı Biber Karışımı
Görsel : Jamieson Vitamins

Limon ve zencefili daha önce alatmıştık. Fakat kırmızı biberi de bu listeye eklemeden olmaz. İçeriğindeki C vitamini bakteri ve virüslerle savaşırken, “beta karoten” maddesi ve antioksidanları da mevcuttur. Bağışıklık sisteminizi harekete geçirir ve vücut ısınızı yükseltir.

Yöntem :
Yarım çay bardağına limon suyunu sıkın.
2 cm boyundaki parça zencefili soyup rendeleyin.
Çeyrek çay kaşığı kadar kırmızı biberi zencefille beraber limon suyuna karıştırın.
Karışımınız içilmeye hazır. Sunum ve sağlığınız açısında karışıma bir çay kaşığı bal ve bir parça ezilmiş sarımsak ekleyebilirsiniz.

5 Ekinezya, Bal, Zencefil ve Meyankökü Şurubu

Ekinezya, Bal, Zencefil ve Meyankökü Şurubu
Görsel : DIY Healt Remedy

Ekinezya, belki adını az duyduğumuz bir bitki olabilir ancak ona “süper güçlü bitki” desek yalan olmaz. Çünkü bu bitki gerçekten etkili bir bağışıklık arttırıcı özelliğe sahip.

Meyankökü ise şeker olarak kullanılan bir bitkidir. İltihaplara karşı savaşan, antimikrobiyal ve antioksidan özellikleri olan kök bitkidir. Bağışıklık sistemini düzenler ancak uzun süreli kullanımı önerilmez. En fazla 4-6 hafta tüketilmelidir, uzmana danışılmalıdır.

Yöntem :
4 su bardağı suyu bir demlikte kaynatın.
Yarım meyankökünü soyup rendeleyin.
Yarım ekinezya kökünü soyup rendeleyin.
1 bardak balı içmeden önce karışıma ekleyin.
5 cm boyunda parça zencefili de demliğe ekleyin, parça şeklinde mevcut değilsie 2 yemek kaşığı toz zencefil kullanılabilir.
Tüm karışım 45 dakika boyunca demlikte pişirlmelidir. Pişen çayı soğumaya bırakın ve balı ekleyerek için.

6 Mantar Özü

Mantar Özü
Görsel : Fashion Magazine

Çin’de binlerce yıldır tedavi amaçlı kullanılan mantar özü, bağışıklık hücrelerinin kan damarlarının duvarlarına yapışmasını engellediği için eşsiz bir bağışıklık arttırıcı yiyecektir. Farklı mantar çeşidinin farklı hastalıklara da iyi geldiği bilinmektedir. Mantar özünü kendinizin elde etmesi zor ve zahmetli olabilir. Satın alınarak elde edilmesi de pahalı olabilir.

7 Yeşil Meyve Suyu

Yeşil Meyve Suyu
Görsel : Fit Life TV

İçeriğini birazdan yazacağımız bu renkli meyve suyu vitamin bakımından oldukça lezzetli ve bağışıklık sistemini güçlendirmede çok etkili ve bir o kadar da lezzetlidir. Ispanak, bir çok vitamin ve minerali içerisinde barındıran süper gıdalardandır. Vücudun enfeksiyon ve virüslerle verdiği savaşa içerisindeki “beta karoten” ve antioksidanlarla dahil olmaktadır.

Portakal belkide bu listede adı en çok anılan meyvedir. Kış mevsiminin özellikle hastalıkların vazgeçilmezidir. C vitamini yüklü olan portakal, soğuk algınlığıyla savaşmaktadır.

Kereviz, Bağışıklık sistmeini devamlı aktif tutar ve hastalıkla savaşta verimli olmasını sağlar. C vitamini kerevizde de yüksek miktardadır. Zencefil de daha önce anlatılmıştı.

Yöntem :
2 su bardağı kadar ıspanağı,
2 adet portakalı,
2 kereviz sapını blenderdan geçirdikten sonra,
2 cm parça zencefili soyup rendeleyip karışıma atın.

Tüm malzemeleri meyve suyu kıvamına gelinceye kadar karıştırın ve için.

8 Ekinezya Tentürü – Şurubu

Ekinezya Tentürü – Şurubu
Görsel : Practical Self Reliance

Ekinezyayı yukarıda anlatmıştık fakat “tentür” kafaları biraz karıştırabilir. Bir çeşit şurup da denilebilir. Alkolün bitkilerle etkileşime girerek tedavi edici şuruba dönüşmesidir. Tentürü yani şurubu kendiniz hazırlayabilirsiniz. Ancak dikkat edilmesi gereken en önemli husus bir çok çeşidi olan ekinezyadan hangisinin seçileceğidir. Seçmeniz gereken 3 çeşitten birisi olmalı;

Yöntem :
 Kuru ekinezya
Vodka

Bir cam kavanozun yarısını kutu otlarla doldurun. kavanozun hemen hemen tamamı doluncaya kadar vodka ile doldurun. Ot biraz kabaracaktır bunun için bir miktar boşluk bırakılması iyi olur. Kavanozun kapağını sıkıca kapatın ve 4-6 hafta oda sıcaklığında dinlendirin. Bu süreçte 2 günde bir kavanozu çalkalayın. 4-6 haftanın sonunda bitki kalmayacak şekilde tentürü süzün ve farklı bir kapta amber şeklinde saklayın. Soğuk algınlığının belirtilerini hissettiğiniz ilk gün, günde 3-4 kez yarım çay kaşığı kadar için.

9 Andrographis Bitkisi

Andrographis Bitkisi
Görsel :Healt Line

Andrographis bitkisi “Bitters bitkiler” kategorisinde kral olarak bilinir. Hindistan ve Çin geleneksel tıbbında ek tedavi olarak yüyıllardır kullanılan bir bitkidir. Genellikle toz haline getirilen bitki kapsüller içerisinde saklanır ve kullanılır. Önleyici amaçlar için düşük ve orta dozda kullanılması tavsiye edilir.

10 Bonus – Burnu Çekme Hareketi

Bonus – Burnu Çekme Hareketi
Görsel :Shqiptarja

“Sanırım yanlış okudum!” diyorsunuz değil mi? Hayır yanlış okumadınız. Kanada’lı bir profesör bir kaç yıl önce ilginç bir iddia ortaya attı. Burun çekme (sümükleri yutarak burnunuzu çekmekten bahsediyoruz.) Sümük yemenin bağışıklık sistemine iyi geleceğini söyledi. Aşı olma mantığı gibi bir miktar virüsü geri vücuda alarak aşılama yapmış gibi olduğunu söyledi. Fakat bunu söylerken kendisini dinlemeyen öğrencilerin ilgisini çekmek için yaptığını, buna dair kanıtlanmış bir çalışma olmadığını vurgulamamız gerekiyor. Yani bu bilgi şu an için espriden ibaret olarak kalabilir.

 

Yazımızda büyük oranda BU MAKALEden faydalandık. Umarız faydalı olur. Deneyimlerinizi bizimle yorumlar kısmında paylaşabilirsiniz.

Kaynak Bright Side
Üzerinden Medikal Alemi Yasemin HT Hayat HaberTürk
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.