Lamborghini Urus – Üst Seviye SUV

Lamborghini Urus – Üst Seviye SUV

Lamborghini denince akla incelik, güç, spor görünüm gelir. Hatta Lamborghini denince akla “Aventador, Gallardo, Huracan” gelir. Spor araba kategorisinde en iyi bir kaç lüks markadan birisi Lamborghini çeşitli SUV kategorisinde de araç üretiyor artık. Aralık 2017’de görücüye çıkan ve tüm spor araba klişelerini yıkan bir tasarımla geldi. SUV (Sport Utility Vehicle) yani yüksek çekiş gücüne sahip, aynı zamanda sedan otomobilden yüksek araçlardır. Fakat bakıldığında Urus bir çok spor sedan araçtan daha etkili bir performansa sahiptir.

lamborghini-aventador-gallardo

Lamborghini Urus Satışları Patladı

Ülkemizdeki fiyatı dudak uçuklatan seviyelerde olmasına rağmen az da olsa satışı yapılan Urus’un dünya genelinde satışları beklenenden yüksek seviyede seyrediyor. Markanın tahmin ettiği yıllık satış rakamlarına (2018 yılı için) daha yıl sonu gelmeden ulatılar. Ülkemizde 2 milyon TL’den başlayıp 4 milyon TL seviyelerine kadar çıkan fiyatlarıyla Lamborghini Urus’un bu rakamları elde etmesi oldukça büyük bir başarı.

Sıradışı iç ve dış tasarımıyla otomobil severlerin özellikle SUV severlerin dikkatini daha konsept aşamasındayken üzerine çekmişti. Urus’un satışlarından sonra firmanın gelirlerinin ilk kez 1 milyar avronun üzerine çıktığı belirtildi.1

Bir İtalyan markası olan Lamborghini’yi 2010’da Audi satın almıştı. Audi’nin yöneticisi Rupert Stadler; “2010’dan bu yana satış hacmimiz 3 kat artmış durumdaydı fakat süper SUV’umuz daha 2018’in ilk ayında yıllık siparişlerin tamamı tükendi.” şeklinde açıklama yaptı.

Süper SUV URUS Kaç Beygir, Kaç Silindir?

lamborghini-urus-resmi
Görsel : Car Sales

650 beygirlik Urus 8 silindire sahip. 3996 litre motor hacmi ve dört tekerlekten çekiş yaptığından dolayı yakıt tüketimi haliyle biraz yüksek seviyelerde. Lamborghini Resmi İnternet Sitesinin verilerine göre 100 km’de 12,7 litre yakıt tüketiyor. Çevreye olan hassasiyeti ise 325 CO2 g/km. Güç canavarı bu müthiş araç 100 km/saat hıza sadece 3.6 saniyede ulaşıyor. 100 km/saat hızla giderken tamamen durması için ise 33.7 metre yeterli oluyor.

Ön ve arka tekerleklerinde devasa 21″ inç jantlara sahip Urus, 2200 kg’dan daha az kütleye sahip. Uzunluğu 5.11 metre ve yüksekliği de 1.6 metre.

Etkileyici tasarımı ile Lamborghini Urus SUV

Sportif ama bir o kadar da arazi aracı. Oldukça zarif fakat bir o kadar da güçlü. Sert hatlarıyla gücü, “Y” ve altıgen çizgileriyle zerafeti otomobil severlerin gözleri önüne seriyor.

Lüks iç tasarımı, İtalyan işçiliği ile buluşunca gerçekten etkileyici bir görüntü ortaya çıkmış. Koltuklar fabrika çıkışlı dört adet olmasına rağmen, isteğe bağlı olarak sayı beşe çıkabiliyor. Tabii ki eşsiz kalitedeki deri kumaşın rengi kişiye özel olarak değişebiliyor.

ic-dizayn-lamborghini-urus
Görsel : Lamborghini
Source Car Sales

Leave A Reply

Your email address will not be published.