Kendinizin yapabileceği 3 bileşenli sporcu içeceği

Evde Yapılabilecek Sporcu İçeceği

Envato Elements

İster spor salonunda ister koşuda ya da yürüyüşte isterseniz sadece fit görünmek için, formda ve sağlıklı kalma mesajınızı çantanızdan çıkaracağınız bir sporcu içeceğinden daha iyi hiçbir şey veremez. Maalesef, sporcu içeceklerinin dezavantajları da vardır. Protein tozunun zararları, sporcu içeceklerinin zararları ve benzeri yazıları çok yakında Spor kategorimizden okuyabileceksiniz. Çok fazla şeker ve renklendirici içeren bu içeceklerin birçoğu sizin için aslında düşündüğünüz kadar iyi değildir. Her büyük spor etkinliğinin yanı başında kolayca ulaşılabilir görünen bu içecekler, çok popüler markalar olmalarına rağmen aslında çoğu profesyonel sporcuların ellerini bile sürmeyecekleri şeylerdir.

evde-spor-yapmak

Tabi diğer bir konu da bu içeceklerin yüksek fiyatlarıdır. Sporcu içeceği fiyatı en çok merak edilen sorulardan biridir. (Çoğu profesyonel sporcu bunu çok fazla dert etmese de) Toplu alsanız da bir şişe içecek için 7-8 lira oldukça büyük harcamalara ulaşabilir. Neyse ki, sporcu içecekleri mutfağınızda da yapabileceğiniz şeylerdir. İçereceği şeyleri bilip, kontrol etmenin de ayrı bir güzelliği var.

3 bileşenli sporcu içeceği nasıl yapılır?

Sakaroz ile tatlandırılmış sporcu içecekleri, daha fazla karbonhidrat yakmanıza ve yorucu egzersizden sonra daha az yorgun hissetmenize yardımcı olur. Yoğun geçen egzersiz ve antrenmanlar için karbonhidrat alımı oldukça büyük önem arz etmektedir. Avrupa Gıda Bilgi Konseyi’ne göre bunların içerdiği tuz, terleme yoluyla vücudun doğal sodyum kaybının yerini alır. Bunun yanı sıra, su içmeniz için bir uyarıcıdır ve bedeninizin karbonhidrat ve suyu daha iyi emmesine izin verir.

Temel bir 3 bileşenli DIY (Do It Yourself) [Kendin Yap] spor içeceği için ihtiyacınız olan 5 çorba kaşığı şeker ve çeyrek çay kaşığı tuzu bir şişede su ile karıştırmak. Daha kolay olamazdı! Tadının daha iyi olmasını isterseniz, su yerine Hindistan cevizi suyu, demlenmiş limon ve lime ya da ananas suyu ve bal tercih edebilirsiniz. Ancak detaylara bağlı biriyseniz, bu tarifler yukarıda belirttiğimiz sihirli 3 sayının miktarı üzerine kurulu.

Evde Sporcu İçeceği Yapmak

Özellikle #evdekal ınan günlerde spor faaliyetlerine devam edecek kullanıcılar için oldukça mantıklı bir seçenek olarak öne çıkan 3 bileşenli sporcu içeceğine tabii ki spor salonunda spor yapan sporcular da hayran kalacak. Bu içecek antrenman öncesi ne içilmeli? sorusuna en iyi cevap olabilir.

Yazımızda The List sitesinin “You’ll love this 3-ingredient DIY sports drink” isimli yazısından faydalandık.

Kaynak The List
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.