Kedimi Nasil Beslemeliyim ?

Kedimi Nasil Beslemeliyim ?

Kedisi ya da beraber yaşadığı herhangi minik bir dostu olanların anlayabileceği bir sorunu çözüme kavuşturmak için bir yazı hazırladık. Onlar da birer bebekğimiz, birer yavrumuz gibi hayatımızın içine doğrudan girmiş tüylü dostlarımız bizim. Kendi yaşam kalitemizi arttırdığımız ölçüde evcil arkadaşlarımızın da kaliteli yaşayabilmesi için uğraşırız. Sorun şu ki bu arkadaşlarımız Kediler ne yer= kediler ne içer? Kediler hangi nelerden hoşlanır? ya da Kediler nelerden nefret eder? tüm bu detayları hepimiz biliyor muyuz?

Sağlık sitesi olan WebMD‘nin evcil hayvanlar için ayrılmış bölümünden alıntılar yaparak, kedi dostlarımızın daha sağlıklı ve doğru beslenmeleri konusunda püf noktaları vermek istiyoruz.

Kediler Her Şeyi Yer mi?

kedi-beslenmesi-tavsiyeleri
Görsel : Uncomo

Kediler yemek yeme konusunda seçici hayvanlardır. Tabağına konulan her yiyeceği afiyetle yemedikleri, bir çok kategorideki besine burun kıvırdıkları biliniyor. Islak, kuru ve yarı kuru tip yiyecekleri önlerine sunduğunuzda verdikleri tepkilerdeki farkı siz de gözlemleyebilirsiniz.

Onlar için fazlaca masraf yaparak, elinizi korkak alıştırmayıp pahalı besinler alsanız bile beğenmeyebilir. Kediniz için önemli olan ihtiyaç duyduğu besinlerin bilinmesi ve sağlığıdır.

Kedilerin Sevdiği Yiyecekler / Besinler Nelerdir?

kedi-mamasi
Görsel : Pinterest

Kedimizin yiyeceklerini seçerken dengeli besinler tercih edilmelidir. Tabii ki kedinin yiyeceği dengeli besin ne demektir bunu da açıklamak gerekir. Öncelikle alınacak mamanın etiketinin iyi okunması gerekmektedir. Etiketlerin üzerindeki rakamların karmaşıklığı, ulaşılmak istenen asıl hedeften sizi şaşırtmamalı. Kedi mamasının besin değerini belirleyen protein ve yağdır. Karbonhidrat ve tahıllı besinlerin tüketimi revaçta olmasına karşın sadece bu içerikli mamaların tüketilmesi çok da doğru olmaz. Bunun yanında yalnızca protein ve yağlı mamaların tüketilmesi de masraflı olmaktadır.

Karbonhidrat, kuru besinlerin dağılmasını engelleyen maddedir. İçerisinde bulunduğu gıdanın maliyetini de düşürür. Yani karbonhidrat ağırlıklı kedi maması almak Ucuz kedi maması arayanlar için idealdir fakat kediler belli bir noktaya kadar bu besinleri kaldırabilir, fazla karbonhidratlı besinler onları yemekten soğutabilir.

Bir kaç beslenme denemesinden sonra kedinizin tepkilerini izleyerek uygun beslenme miktarını görebilirsiniz. Unutmayın eksiksiz ve dengeli bir öğün kedi için yeterli olacaktır. Ekstra vitamin ve takviye gıda vermenize gerek yoktur.

Kedimi Ne Sıklıkla Beslemeliyim?

Besin miktarı kedinizin boyutuna , yaşına ve günlük yaşamının ne kadar aktif olduğuna bağlı olarak değişir. Bir kedi için günlük ortalama besleme miktarı 200 kaloridir. Bir veterinere danışmak ve kaloriyi iyi hesaplamak kedi beslenmesi için çok önemlidir.

Kedinizi aç bırakır ya da eksik beslerseniz kendisi sinirlenerek tepkisini, aç olduğunu belirtecektir. Ancak ne kadar aç olduğunun onlar farkına varamazlar. Aşırı beslenme maalesef canlıların en olumsuz isteklerinden biridir. İnsanlarda olduğu gibi kedilerde de kalp hastalıkları ve diyabet gibi problemlere meydana gelebilir. Bu yüzden beslenme saatinde yeterli miktarda besin verilip diğer zamanlarda gıdalar ortadan kaldırılmalıdır.

Source WebMD

Leave A Reply

Your email address will not be published.