İzmir’de Tatlı Yemek İçin En İyi 8 Tatlıcı

Görsel : Belle Epoque

İzmir’de Tatlı Yemek İçin En İyi 8 Tatlıcı

Bütün öğünlerimizin vazgeçilmezi, zor anların mutluluk kaynağı, çay ve kahvenin değişmez arkadaşı tatlılar. Bu yazıda “İzmir’de en iyi tatlı nerede yenir?” sorusuna cevap hazırladık.
İzmir’in en çok tercih edilen 8 tatlıcısını sıraladık.

1 Reyhan Pastanesi

Reyhan Pastanesi
Görsel : Keşfet Hayatı

İzmir’de 1965’ten beri hizmet veren, özellikle pasta kategorisinde ön plana çıkmış bir pastanedir. Bundan dolayı İzmir’de en iyi pasta nerede yenir? sorusuna cevap olabilir. Sükse, İsina, Polka, Kabune, İnci, Lili, Lalita, Mikron, Miravan, Chester, Roche gibi pastalarıyla ünlüdür. Ayrıca bu pastalarla birlikte klasik çay ve kahvelerin yanı sıra dünya çayları ve kahveleri de tercih edilebilir. Ayrıca mekanın özel çayı reyhan çayını da deneyebilirsiniz.

reyhan-pastanesi-pastalar
Görsel : Foursquare

Reyhan Pastanesi; Alsancak Reyhan PastanesiBostanlı Reyhan PastanesiAgora(Balçova) Reyhan PastanesiÇeşme Reyhan Pastanesi olmak üzere dört şubesi ve yaklaşık 170 çalışanı ile köklü bir pastacı. 

Reyhan Pastanesi pasta fiyatları makul seviyede ya da biraz daha pahalı diyebiliriz. Fakat yanına alacağınız içeceklerin ücreti, pastaya verdiğiniz paradan daha fazla el yakabilir.

2 Süt Çiçeği

Süt Çiçeği
Görsel : İzmir Guide

Sütlü tatlılar denince akla gelen ilk yerlerden birisi İzmir Süt Çüçeği. Sade Kazandibi, Antepli Kazandibi ve Bademli Kazandibi, Sakızlı Kazandibi denenmesi gereken en meşhur lezzetleridir. Zaten çok fazla tatlı çeşidi de yoktur bu mekanın. Ancak sunduğu lezzetler tatlıcının isminin hakkını vermekte. İzmir’de en iyi kazandibi nerede yenir? diyorsanız işte cevabı. Nesli tükenmekte olan Sütlü Börek ve diğer şerbetli tatlılarını da sormadan ayrılmayın.

sut-cicegi-kazandibi
Görsel : Trip Advisor

Mütevazi tarzının yanında tatlıların fiyatları da oldukça makul. Paket servisleri bulunmayan dört adet şubesiyle hizmet veren Süt Çiçeği, sabah 8 ile akşam 20 arası hizmet vermektedir. Şubeleri; Hisarönü Süt ÇiçeğiGüzelyalı Süt ÇiçeğiGöztepe Süt ÇiçeğiAlsancak Süt Çiçeği.

3 Topraktan

Topraktan
Görsel : Biz Point

Bornova’da konumlanmış üç şubesiyle hafif ve leziz tatlılarıyla meşhur kafe/pastane. Çalışanların ilgili davranışları, tatlılarının tamamının sahip olduğu yüksek kalite ve samimi mekanlarıyla tavsiye edilecek yegane tatlıcılardan birisi.

topraktan-pavlova
Görsel : Foursquare

Torpaktan Pavlova‘yı yemediyseniz kesinlikle ilk tercihiniz o olmalı. Meyveli tatlı severler için kesinlikle tavsiye ediyoruz. Hafif ve ideal. Ayrıca Topraktan, konsept pasta ve tatlı üreticiliği de yapmaktadır. Topraktan Merkez, Topraktan Küçük Park, Topraktan Evka 3 şubeleri ile verdiği aliteli hizmetin yanında fiyatlar ortalamanın biraz üzerinde seyrediyor.

4 Cafe Ponte

Cafe Ponte
Görsel : Yelp

Sıradışı kafe tasarımı ve efsaneleşen Cheesecake lezzeti ile karşınızda Cafe Ponte. İzmir’de cheesecake nerede yenir? in karşılığı bu adres. Cafe Ponte Cheesecake fiyatı 15 TL ve kalabalık gruplar için daha indirimli fiyatlar mevcut. Yanında alacağınız soğuk içecekler için fiyatlar ortalamanın üstünde.

cafe-ponte-cheesecake
Görsel : Foursquare

Limonludan oreoluya, frambuazlıdan şeftaliliye kadar bir çok çeşit cheesecake Cafe Ponte’de eşsiz bir lezzet ve güleryüzle sunuluyor. Porsiyon belki yeterli gelmeyebilir fakat taptaze kekler sizi memnun edecektir.

5 Arpege

Arpege
Görsel : Denemen Lazım

Yurt dışında eğitim almış profesyonel bir şefin işletmesi olan Arpege, birbirinden farklı lezzetlerde tatlılarını üretmektedir. Fakat onu meşhur yapan makaron kurabiyesidir. İzmir’de makaron nerede yenir? sorusu Alsancak’ta tek şubesiyle cevap buluyor.

arpege-makaron
Görsel : Yeni Asır

Temmuz 2013’ten beri faaliyet gösteren şık bir tatlıcı olan Arpege‘de servise verilen özen sanırım fiyatlara da yansımakta. Çay çeşitleri ve katkısız boyasız dondurma çeşitleri de bulunmaktadır.

6 Katmercim

Katmercim
Görsel : Foursquare

Gaziantep’ten künefe, katmer İzmir’e getirilmiş. Hem de çok güzel getirilmiş. Bağımlılık yapan, hafif hazırlanan, bol fıstıklı yöresel tatlıların lezzetine doyamayacaksınız. İzmir’de künefe nerede yenir? ya da İzmir’de katmer nerede yenir? gibi soruların cevabı Katmercim‘dir.

katmercim-katmer
Görsel : Foursquare

Bir çok ziyaretçisinden yüksek not alan Konak’taki bu ufak tatlıcı, abartısız ve bol fıstıklı övgüleri gerçekten hak ediyor. Fiyatlar ortalama düzeyde olduğunda tercih edilme oranı yüksek olmaktadır.

7 Çelebi Pastanesi

Çelebi Pastanesi
Görsel : 2pos.ist

İzmir’e hayatında bir kere gelip bomba yememiş bir tanıdığınız varsai ona çok şey kaybettiğini söyleyebilirsiniz. Çünkü bu sudan ucuz lezzet sizi çikolataya dolayısıyla da tatlıya doyuruyor. Çelebi Pastanesi‘nden sonra bir çok pastanede üretilmeye başlandı fakat o lezzete hiç bir yer erişemedi. İzmir’de bomba nerede yenir? diye düşünmeyin direkt olarak İzmir Kıbrıs Şehitleri Bomba Çelebi Pastanesi‘ne yönelin.

celebi-pastanesi-bomba
Görsel : Ekşi Sözlük

Kapısında her zaman kuyruk olan, sadece bomba için il değiştirten bir fırın/pastaneden bahsediyoruz. Çikolatanın akışkanlığı bağımlılık yapıyor. Her saat taze ve sıcacık Çelebi Pastanesi Bomba‘yı kesinlikle denemenizi tavsiye ediyoruz. Fiyatı oldukça düşük (2 TL).

8 Marka’s

Marka’s
Görsel : Biz Point

Ekler denince akla gelen yegane pastane denilebilir Marka’s için. Karşıyaka’da hatta İzmir’de en iyi ekler nerede yenir? sorusuna Marka’s diyebiliriz. Leziz ve kaliteli ekler yemek için en iyi adres olarak belirtiliyor. Eklerin yanında yaş pasta ve tiramisu da çok tercih edilen tatlıları arasında.

markas-ekler
Görsel : Foursquare

Fiyatları kalitesiyle doğru orantılı olduğu düşünülüyor. Ancak burada ekler yemenin tadı diğer pastanelerden bir başka olacaktır. Uğramanız gereken yerlerden birisi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.