Futbol Sahası Boyutlarını Bliyor musunuz?

Envato Elements

Futbol Sahası Boyutları (Ölçüleri)

Kalabalık bir sokağa çıkıp, halka mikrofon tutup “Spor yapıyor musun? İzliyor musun?” soruları yöneltildiğinde, özellikle erkeklerden “Her hafta halı sahaya gidiyorum.”, “Televizyonda maç izliyorum.” gibi cevaplar alırız.

Sporun birçok dalı olmasına rağmen, ülkemizde spor denince akla ilk gelen futboldur. Büyük bir sektöre dönüşen futbolun izleyici kitlesi de hatrı sayılır derecede fazladır.

“Maç izliyorum.” Yanıtı da oldukça ironiktir. Çünkü aslında basketbol müsabakasına da “Maç” denir, ama akla ilk gelen her zamanki gibi futbol oluyor.

Dünya çapında önemli derbi mücadelelerini televizyondan milyonlar izliyor. HÜRRİYET gazetesinin haberine göre “El Clasico” olarak adlandırılan İspanya’da Barcelona ile Real Madrid futbol takımları arasında oynanan müsabakayı, 185 ülkeden 2 milyon 563 bin kişi izledi.

Peki asıl konumuza dönecek olursak sorumuz şu; sadece bu maçı izleyenlerden kaçı futbol sahasının boyutlarını biliyor?

Ya da siz bir ceza sahası ne kadar genişlikte, penaltı noktası kaleye ne kadar uzaklıkta bunları biliyor musunuz? Haydi anlatalım.

Futbol Sahasının Özellikleri ve Boyutları (Ölçüleri)

Bu konuda belirleyici kurul olan Uluslararası Futbol Birliği Kurulu (IFAB), futbol sahasının dikdörtgen olamasını ve yeşil zemin rengine sahip olmasını zorunlu tutmuştur. Zemin için renk zorunluluğu olsa da kaplama malzemesi konusunda doğal ve yapay çim şeklinde iki seçenek sunulmuştur.

Dikdörtgen futbol sahasının uzun kenarları “taç çizgisi”, kısa kenarları “kale çizgisi” olarak isimlendirilir.

futbol-sahasi-olculeri
golbee.com’dan alıntıdır.

Taç çizgileri : Çizgiler birbirine paralel olmalıdır. Uzunlukları ise 90 ile 120 metre arasında belirlenebilir. Dünya genelinde, uluslararası resmi müsabakalarda yukarıda belirtilen uzunluklardaki boyut farkı 100 – 110 metre aralığına sınırlanmıştır.

Kale Çizgileri : Çizgiler birbirine paralel olmalıdır. Uzunları 45 ile 0m metre arasında belirlenebilir. Resmi müsabakalar için ebatlar 64 – 75 metre aralığına sınırlanmıştır.

Çizgi Kalınlığı : Topun çizgiyi geçip geçmeme tartışmalarında sorun yaşanmaması için en büyük çizgi kalınlığı 12 santimetreyi geçmemelidir. Bütün çizgiler aynı kalınlıkta olmalıdır.

Köşe Yayı ve Bayrakları : Futbol sahasının her bir köşesinde ayrı ayrı en az 1.5 metre yüksekliğinde bayrak direkleri olmalıdır. Bayrak direğinin oturduğu köşe nokta merkez noktası olarak kabul edilerek köşe vuruşlarını kolaylaştırmak adına her köşeye yarıçapı 0.5 metre olacak şekilde çeyrek daire çizilir.

Yarım Saha : Sahanın boyutları ortadan ikiye bölündüğünde simetrik olmalıdır. Orta çizgi taç çizgilerinden başlayarak sahayı enine çizilir. Çizilen bu çizginin tam orta noktasına “santra noktası” denir.

Orta Saha Yuvarlağı : Santra noktasını merkeze alacak şekilde 9.15 metre çapında bir daire çizilerek orta saha yuvarlağı elde edilir.

Futbol Sahası Kale Boyutları

Yukarıda bahsettiğimiz kale çizgilerinin üzerine her iki yarı sahada da olacak şekilde iki kale yerleştirilir. Kalelerin iki direği de kale çizgisinin üzerinde olacak şekilde düz ayarlanır.

Kalenin yerleştirildiği nokta ise, kale direklerinin her iki taç çizgisine eşit mesafede olduğu noktadır. Yani taç çizgileri arasında, kale çizgileri üzerinde orta noktaya denk gelir.

Kalenin üst direği ise kale çizgisine paralel olmalıdır.

futbol-kale-boyutlari

Kale Direkleri Arası Uzunluk : 7.32 metredir.

Kale Yüksekliği : 2.44 metredir.

Kale Direkleri Kalınlığı : Aynı zemine çizilen çizgi kalınlığında olduğu gibi, 12 santimetre kalınlığı geçmemelidir. Aynı zamanda renk beyaz olmalıdır.

Futbol Sahası Ceza Alanı Boyutları

Her kalenin önünde biri büyük biri küçük 2 adet enine dikdörtgen bulunur. Küçük olan dikdörgen, büyük dikdörtgenin içinde ve kale çizgisiyle büyük dikdörtgenin arasında yer alır.

Kale Alanı (Altı Pas) Boyutları : Kale çizgisine yapışık olan bu dikdörtgen de aynı kaleler gibi iki taç çizgisini ortalayacak şekilde konumlanmıştır. Kaleden daha büyük olmalıdır ve boyutları; enine 18.32 metre, boyuna 5.5 metredir. Bu alan içerisinde kalecinin dokunulmazlığı kuralı vardır.

Ceza Alanı (Sahası) : Büyük bir dikdörtgen olan ceza alanı, enine 40.3 metre, boyuna 16.5 metre ölçülerine sahiptir. Dikdörtgenin bir uzun kenarı kale çizgisine yapışık, diğer kenar çizgisi ise kaleden 16.5 metre uzaklıktadır.

Penaltı Noktası Uzaklığı : Ceza alanı içerisinde, ceza atışı olarak yapılacak vuruş için bir nokta belirlenmiştir. Bu noktanın kale çizgisine uzaklığı 11 metredir. Diğer çizgiler gibi bu nokta da beyaz olmalıdır. Noktanın çağı 22 santimetre olmalıdır.

Ceza Yayı : Ceza atışı sırasında, atışı yapacak oyuncu, kurtarmak için bekleyen kaleci dışındaki diğer futbolcular ceza alanı dışında ve penaltı noktasına en az 9.15 metre uzaklıkta olmalıdır. Zaten ceza alanı içi yasak olan bölge olduğundan dolayı, dışındaki bölgede topa 9.15 metre uzaklığı belirtmek için bir yay çizilmelidir. Penaltı noktasını merkez olarak alan ve ceza sahası dışını kapsayan çizgidir.

Yazımızın büyük bir bölümünde;

GolBee sitesinin BU YAZISINDAN faydalandık.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.