Erkek Şampuanları İle Kadın Şampuanları Arasındaki Farklar

Envato Elements

Erkek Şampuanları İle Kadın Şampuanları Arasındaki Farklar

Marketlerde, ürün etiketinde “Erkekler için”, “Kadınlar için” gibi ibarelerin kullanıldığı birçok ürün satılmakta. Şampuanlar da bu ürün çeşitliliğinin başını çekmekte. Acaba gerçekten şampuanlar sadece kadın ya da sadece erkekler için mi üretiliyor, yoksa bu tam anlamıyla markaların bir pazarlama stratejisi mi? Bu sorunun cevabını herkes merak ediyordur diye tahmin ediyoruz.

Erkek ve Kadın Şampuanları Arasındaki Farklar Var mıdır?

kadin-sampuaniYapılan araştırmalara göre bu sorunun cevabı; Evet gerçekten cinsiyet ayrımı ve bunun belli başlı birkaç sebebi vardır. Cilt bilimciler, saç bilimciler, kimyacılar yıllardır bu konu üzerine çalışıyor. Erkek ve kadınların tercihlerinin ne olduğunu analiz ederek işe başlamışlar. Çünkü her iki cinsiyetin şampuandan beklentisi zaman zaman çok büyük farklılıklar arz edebiliyor.

Koku

Şampuanın kokusu en önemli faktörlerden birisidir. Erkekler şampuanları kullandığında kendi zevklerine göre kokusuna çok önem vermektedir. Pek çok erkek maskülen (erkeksi) tarzda kokuları tercih ederken, kadınlar ise feminen (kadınsı) kokuları sever.

Erkek şampuanlarındaki koku, daha bütünsel ve aromaterapi tarzında üretiliyor. Hindistan cevizi, çiçek, aromalı meyve kokularına sahip şampuanlar erkeklerin çok fazla ilgisini çekmiyor.

Yağ, Jöle, Sprey, Kepek
erkek-sampuani

Erkek şampuan üreticileri, erkeklerin kafa derisinin daha fazla yağ ve kepek ürettiğini gözlemledikleri için buna yönelik çalışmalar yapar. Ayrıca erkekler kadınlara oranla Jöle, sprey vb. maddeleri daha fazla kullandığı için her gün ya da gün aşırı saçlarını yıkamak durumundadırlar. Bu yüzden jöle, sprey gibi maddelerin kalıntılarını temizleyecek tarzda bir kimyaya sahip olmalıdır.

Saç Uzunluğu

Dünya üzerinde erkeklerin genelinin kısa saçlı olduğu düşünülecek olursa, erkeklere özel üretilen şampuanların kısa saçı temizleyip canlandıracak şekilde, kadınlara göre üretilen şampuanların da uzun saçı temizleyecek, besleyecek ve canlı gösterecek şekilde üretilmesi gerekmektedir.

Erkek şampuanları, hafif, günlük kullanıma uygun kategorisinde formüle edilirken, kadın şampuanları, uzun saçı beslemesi için daha fazla protein eklenmiş, daha nemlendirici ve koruyucu kategorisinde formüle edilir.

Erkeklere özel şampuanı kullanırken, eğer uzun, kuru, boyalı ya da kıvırcık saçlarınız varsa, saçlarınız karıştığını, kırı ve cansız olduğunu görürsünüz.

Genellikle 2’si 1 arada, 3’ü 1 arada gibi satılan şampuanlar erkekler için yeterli olacaktır. Fakat kadınlar şampuan ve saç kremlerini ayrı ayrı alırlar.

Saçınızın gerçek ihtiyaçlarını siz belirlemeli, size uygun olan doğru şampuanı siz belirlemelisiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.