En Güvenli Araçlar Listesi – 2019

Geri Sayım

En Güvenli Araçlar Listesi – 2019

Bu yazımızda, Birleşik Krallık’ta faaliyet gösteren ve taşıt güvenliği ve emniyeti konusunda uzmanlaşmış “Thatcham Research” firmasının “What Car?” isimli dergi ile birlikte yaptığı araştırmaya göre 2019 yılının en güvenli taşıtlarını listeleyeceğiz. Öncelikle firmanın bağımsız bir kuruluş olduğunu belirtmeliyiz, zira bu konuda reklam amaçlı taraflı yorum yapan firma sayısı oldukça fazla.

Listede Mercedes-Benz A Serisi, Audi Q3, Volvo XC40, Peugeot 508, Jaguar I-Pace ve bir çok marka daha var.

2019’un En Güvenli ve Emniyetli Araçları

Bir aracın güvenli ve emniyetli olduğuna karar veren ve Avrupa’da verdiği kararlar kabul gören en büyük işletme Euro NCAP‘tir. NCAP kendi test alanlarında araçları teste tabi tuttuktan sonra yüzdelik oranlarla Yetişkin Oturan, Çocuk Oturan, Savunmasız Yaya ve Otonom Yaşıt Güvenlik Sistemleri için değerlendirmede bulunur. Daha sonra 5 yıldızlı derecelendirme yaparak araçların güvenlik ve emniyeti açısından nihai sonucu herkesle paylaşır.

Thatcham Research bir kaç senedir What Car? Dergisinin “En Güvenli Araç” sıralaması için sponsor olmakta ve tarafsız bir hakem heyeti ile taşıtları değerlendirmektedir. Heyet, araçları kıyaslarken Euro NCAP verilerinin yanında bir kaç kriterin süzgecinden daha geçirmektedir. O kriterlerden bazıları;

  • Bisikletli ve yayaların güvenliği için katılaştırılmış test olan “Otonom Acil Fren Testi (AEB)” de gösterdiği performans,
  • Çarpışma önleyici otomatik fren sisteminin mevcudiyeti,

Bu yazı 2019 Ocak What Car? dergisi verilerine dayanarak hazırlanan BU MAKALEDEN destek alarak yazılmıştır.

En Güvenli Araçlar Listesi Anketin Hemen Altında

[ipt_fsqm_form id=”25″]

[bs_smart_list_pack_start][/bs_smart_list_pack_start]

Mercedes-Benz A-Class 2019

mercedes-benz-a-class-guvenlik-testii

Bir hatchback’ten daha fazlası olmaya aday yeni Mercedes-Benz A-Class güvenlik testlerinin zirvesinde yer alıyor. Değerleri oldukça yüksek olan bu araba, rakiplerine hiç şans tanımamış. En titiz testlerden dahi başarıyla geçen A-Serisi, yılın en çok satanları listesinde.

Bisikletliler için çarpışma testinden %100’lük başarıyla, yayalar için çarpışma testinden %97’lik başarıyla geçti. Bir çok araç üreticisi bu tip teknolojileri araçlara ek ücretlerle yerleştirirken Mercedes-Benz A-Class fabrika çıkışlı olarak tüm bu teknolojilere sahip şekilde satılıyor.

Mercedes-Benz A-Class Euro NCAP Puanını İnceleyin

Audi Q3 2019

Audi-Q3-guvenlik-testi

En güvenilir arabalar listesinde ilk 5’e iki araç birden sonra Audi, güvenlik konusunda son derece titiz davrandığını göstermek istiyor. Yuvarlak hatları ve yeni motoruyla alıcısına sunulan Q3 bu sene zirveyi kıl payı kaçırmış durumda.

Çarpışma testlerinde oldukça yüksek puan almasına rağmen, çarpışmadan kaçıs sitemine de sahiptir.

Audi Q3 Euro NCAP Puanını İnceleyin

Volvo XC40 2019

volvo-xc40-guvenlik-testi

XC60 ve XC90 modellerinin tüm güvenlik özelliklerini bir araya getirerek daha genç bir tarzda karşımıza çıkan Volvo XC40 neden ilk 3’te olduğunu kanıtlıyor. Yılın en iyi aracı seçilebilecek kadar üst düzey teknolojiye sahip.

Küçük SUV kategorisinin en iyi temsilcisi olan XC40, Adaptif Cruize Kontrol teknolojisinin daha ileri versiyonu olan, direksiyonla bütünleşik çalışan “Sürücü Yardımı” sistemine sahip.

Volvo XC40 Euro NCAP Puanını İnceleyin

Audi A6 2019

audi-a6-guvenlik-testi

Makam aracı segmentinde tüm özellikleri barındıran, sınıfının lideri olmaya aday bir taşıtta sıra Audi A6. Güçlü ve sağlam motorunun yanında teknolojisi ve görüntüsü ile etkileyici bir otomobil.

İlk 10 listesinin zirvelerine yaklaşırken neden burada olduğunu kanıtlar şekilde A6’da yok yok. Bisikletliler ve yayalara çarpma durumunda onları korumaya alacak kaput donanımı ve buna benzer bir çok eklentiye sahip.

Audi A6 Euro NCAP Puanını İnceleyin

Ford Focus 2019

ford-focus-guvenlik-testi

Yeni Ford Focus, eski görüntüsünün üzerine sanki biraz daha gösteriş ve teknoloji eklemiş gibi duruyor. Çok uzun yıllardır otomobil satan Ford için güvenlik testleri oldukça büyük önem taşır. Neredeyse her sene ilk 10’a girmeyi başarıyor. NCAP testlerine giren bir çok araca göre pahalı donanımlar ekleyerek kendi aracını güvenli listeye alan Focus, Otonom Acil Frenleme sistemine de sahip.

Bu listede ilk defa göreceğimiz Direksiyonu ve frenlemeyi destekleyen “Sürücü Yardım Sistemi” ile donatılmıştır. Bu özellik onu sınıfının lideri yapıyor.

Ford Focus Euro NCAP Puanını İnceleyin

Jaguar I- Pace 2019

Jaguar-i-pace-guvenlik-testi

Elektrikli araç tercih edeceklerin mutlaka incelemesi gereken bir araç Jaguar I-Pace. Yüksek performanslı, sürüş zevki iyi yepyeni bir taşıt. Yılın en güvenli on aracı listesine giren iki elektrikli taşıttan biri.

Yol ve çarpışma güvenliği açısından oldukça teknolojik diyebiliriz. Çünkü I-Pace’de çarpışmadan kaçma teknolojisi mevcut. Bu da onu listeye sokan en önemli etkenlerden birisi.

Jaguar I-Pace Euro NCAP Puanını İnceleyin

Lexus ES 2019

Lexus-ES-guvenlik-testi

Listede bir elektrikli araçtan sonra Hibrit araç ile devam ediyoruz. Gene ülkemizde kendine yer bulamayan bir marka Lexus ES. Lüks kategoride yer alan Lexus ES, aynı zamanda oldukça teknolojik bir araç.

Büyük aile aracı segmentinde Euro NCAP verilerinde zirvede yer alıyor. Güvenliğe meraklı, emniyete odaklı araç alıcıları için üst düzey bir model.

Lexus ES Euro NCAP Puanını İnceleyin

Nissan Leaf 2019

Nissan-Leaf-guvenlik-testi

Ülkemizde varlığını hissettiremese de bazı ülkelerde satışı oldukça iyi olan Nissan Leaf, küçük aile aracı olarak hem görüntüsü hem de güvenlik ve emniyetiyle tercih edilen bir araç konumunda. Otomobil pazaryla rekabet edebilmek için çıkardığı model olan Leaf, Nissan’a oldukça iyi bir değer katmış durumda. İşler onlar için iyiye gidecek gibi görünüyor çünkü Leaf ilk 10’a girmeyi başarmış durumda. Elektrikli taşıt kategorisinde bulunan aracın, iç ve dış tasarımı da ilgi görüyor. Euro NCAP yeni testlerini uygulayan ilk araçlardan birisi olan Nissan Leaf, bu teste girdiğinde yukarıda bahsettiğimiz Otonom Acil Durma Fren Sistemine bile sahipti.

Nissan Leaf Euro NCAP Puanını İnceleyin

Peugeot 508 2019

Peugeot-508-guvenlik-testiÖnyargıları yıkan, her sene üzerine biraz daha koyan Peugeot bu sene NCAP listesinde ilk 10’a girmeyi başardı. Beş yıldız ile ödüllendirilen Peugeot 508’in emniyet ve güvenliği oldukça iyi seviyede. Gün geçtikçe şık bir hale bürünen tasarımının yanına bir de kalite ve güvenliği de ekleyerek övgüyü haketti.

Yetişkin ve çocuk yolcular için oldukça yüksek güvenlik puanı aldığı görülüyor. Bunun yanında hız sınırlandırma özelliği de olması dikkat çekiyor.

Peugeot 508 Euro NCAP Puanını İnceleyin

Volvo V60 2019

Volvo-V60-guvenlik-testi

Yıllardır ağır çelikten üretilen Volvo’nun güvenlik testlerinde her zaman zirvelerde seyrettiğini biliriz. Çünkü bu marka güvenlik konusunda işini sağlama alıyor. Rakiplerinde olmayan bir çok iç ve dış güvenlik önlemini barındırıyor.

Bu zamana kadar girdiği tüm NCAP testlerinden yüksek puanlar alarak çıkmayı başaran Volvo’nun taşıt içerisindeki yetişkinlere yönelik güvenlik puanı %96.
Volvo V60 Euro NCAP Puanını İnceleyin

Source The Car Expert

Leave A Reply

Your email address will not be published.