CV / Özgeçmiş Hazırlarken Yapılan Hatalar

CV / Özgeçmiş Hazırlarken Yapılan Hatalar

İş başvurusu yaptıysanız ve reddedildiyseniz hatanın nerede olduğunu sorguladınız mı hiç? Sorun acaba sizin yeterliliklerinizin eksikliğinden mi kaynaklanıyor? Yoksa kendinizi doğru şekilde işverene aktaramadığınızdan mı?

İşe alım sürecinde kendinizi karşıya doğru şekilde tanıtmanın iki yolu vardır;

  1. Özgeçmiş / CV ‘nizi doğru hazırlamak,
  2. Mülakat ya da tanışma toplantısında doğru şekilde konuşmak.

Toplantıda anlatacaklarınızı zaten kendiniz o an orada bulunduğunuz için rahatça dile getirebilirsiniz. Fakat Özgeçmişiniz, sizin işe alınmanız için ilk anahtardır. Doğru hazırlanmış bir CV ile bileti kapma oranınız çok daha yüksektir. İşe alınacak çalışanın hatasız olması tüm patronları yegane istediği durumdur. Bu yüzden özgeçmişiniz de kusursuz olmalıdır.

Bu yazımızda özgeçmiş hazırlarken yapılan komik ve bir o kadar da ciddi hatalardan bir kaç tanesini sizinle paylaşmak istedik. Aşağıda Özgeçmiş hazırlanırken ne yapmalı? ne yapmamalı? sorularına cevaplar bulacaksınız.

[bs_smart_list_pack_start][/bs_smart_list_pack_start]

Özgeçmişimi yazarken neler yapmalıyım?

cv-yazma
Görsel : Telegraph Career

Öncelikle hangi firmaya başvurduğunuzu iyi bilmeniz gerekmektedir. Firma hangi sektörde nasıl bir iş düzeniyle hizmet veriyor? İş ilanını nasıl bir ihtiyaç için açmış? İşverenin çalışanından beklentisi ne olabilir? Bu soruların cevabını başvurunuzu yapmadan önce araştırmanız ve Özgeçmişinizi ona göre hazırlamanız gerekmektedir.

Yukarıda yazdığımız ve ona benzer soruların cevapları için bir liste oluşturun. İşverenin beklediği adaydan gereksinimlerini belirleyin. İşte bu aşamadan sonra dikkatleri üzerinize çekeceğinizden emin olabilirsiniz.

CV Hazırlarken kendimi nasıl tanıtmalıyım?

cv-hazirlama
Görsel : On Vacations

Eğer daha önce iş deneyiminiz olduysa, başvurduğunuz firmaya önceki işleriniz hakkında detaylı bilgiyi en uygun şekilde aktarmalısınız. İşe alım uzmanları (Genellikle İnsan Kaynakları Departmanı) özgeçmişlerde bu kısma ciddi oranda dikkat etmektedir. Okuyucuyu etkilemek için bu kısmı dolu dolu, uzun uzun metinlerle doldurmak yerine, çalışma tecrübenizi etkileyici şekilde kısaca tanıtmak daha doğru olacaktır. Daha önce yaptığınız işler elbette işveren üzerinde bir etki uyandırır, fakat çalışmalarınızda elde ettiğiniz sonuçlara vurgu yapmak daha mantıklı olacaktır.

Daha önce iş tecrübesi olmayan bir aday için ise yeteneklerini ve potansiyelini etkileyici şekilde sunmak önemlidir. Eğitim hayatınızdaki başarıları ekleyebilirsiniz, fakat bu her zaman etkileyici olmayabilir.

Bir örnek vermek gerekirse; Satış departmanı için başvuru yapan bir adayın “Ağzım iyi laf yapar! İyi ilişkiler kurarım!” gibi cümleler yerine “Satışlarda kararlı büyümeyi sağlarım.” şeklinde cümleler kullanılmıdır. Bunlara ek olarak çalışmadan geçirdiğiniz uzun boşluklar yaşadıysanız, bunun sebeplerini mantıklı şekilde aktarmalısınız. Fakat bu boşlukları neden yaşadığınızı mutlaka belirtmekten çekinmeyin.

Özgeçmişim ne kadar uzun olmalı

uzun-cv-hazirlama
Görsel : Meraklısına

Ne kadar çok sayfa CV yazarsam o kadar iyi olur düşüncesi en büyük yanlışlardan birisidir. Kendinizi tanıtmak için 7 sayfa 10 sayfa özgeçmiş yazmak gereksizdir. Patronunuzun sizin “patlıcan oturtma yemeği” yemeyi sevdiğinizi bilmesi sizin işe alınmanızı sağlamaz.

İş verenler ya da insan kaynakları işe alım sürecinde onlarca, belki de yüzlerce CV incelemektedir. Dolayısıyla uzun CV’ler onlar açısından itici olacaktır. Özgeçmişinizi kendiniz gözden geçirin, her bir nokta için kontrollerinizi yaparak CV’nizi sınırlayın. Bir CV’de olması gerekenler nedir? sorusunu yanıtlamanız gerekiyor.

25 yaşındasınız ve tüm yeteneklerinizi, iş deneyimlerinizi anlatmak için 10 sayfa uzunluğunda özgeçmiş hazırlıyorsunuz… Yanılıyorsunuz. Çünkü işe alım ekibi 25 yaşında on sayfa özgeçmiş dolduran bireylerin başvurularına olması gerektiği ciddiyetle bakmayabilir. Sanırım başarıdan başarıya koşmadıysanız bu durum kimse için inandırıcı gelmez.

CV’de olmaması gerekenler nelerdir?

ozgecmis-hazirlamaKesinlikle kaçınmanız gereken bir kaç detay var ki dikkat etmenizi şiddetle öneririz.

  1. Gereksiz grafik ve görseller, yazı tipleri ve fantastik kelimeler.
  2. Arkadaş grubunuzdaki liderlikleriniz, izcilikte aldığınız obabaşı ünvanınız.
  3. Lisan mezuniyet puanınız. (Eğer notunuz 4.0 değilse işveren için çok da lüks bir durum olmayacaktır. Hele ki puanınız 3.0’ın altında ise CV’de kesinlikle olmaması gereken detaylardan birisidir.)
  4. İsminize ait olmayan, gereksiz sıfatlarla ve süperkahramanlarla dolu E-Posta adresleri. (Osman.Son.Batman@gmail.com – Hasmet.4136@hotmail.com gibi mail adresleri ciddiyetten uzaklaştığı gibi, patrona posta göndermeniz durumunda gereksiz klasörüne yönlendirileceği için kendisine ulaşamayabilirsiniz. İsminizin yer aldığı Tugay.Kahraman@gmail.com*** gibi size özel elit bir posta adresine sahip olmalısınız.)
  5. Microsoft Word, Excel, Powerpoint yeterliliği. (Eğer ileri seviyede değilse “Microsoft Word” bildiğinizi belirtmeniz, CV’niz okunurken tebessüme sebep olur.)

***Gerçek bir adres değildir. Örnekleme yapılmıştır. E-Posta adresinin sahibi kaldırılmasını talep edebilir.

Özgeçmiş hazırlarken beklentileri yüksek tutmayın.

yalan-soylemek
Görsel : CV Login

Bir başvuruda o işi elde etmek için kendinizi mükemmel göstermenize gerek yoktur. Hatta bu davranış itici bile gelebilir. Belki yazdıklarınızın doğruluğunu araştırmak için MİT devreye girmeyecektir fakat işverenin gözünde CV’nin ve sizin o işe olan isteğinizin ciddiyetini düşürmemek gerekir.

Belirli bir rol için yaptığınız başvurunun sizin abartılı cümleleriniz sonucu kabul edildiğini varsayalım. İşe başladığınız zaman verdiğiniz sözleri tutmak zorunda kalacaksınız. Abartılı özgeçmişinizin ardından beklentileri karşılayamayacağınız için, sürekli mücadele içinde olacaksınız.

[bs_smart_list_pack_end][/bs_smart_list_pack_end]

Önemli bir tavsiye ile yazıyı sonlandırmak gerekirse;

Özgeçmişinizde yalan söylemeyin. Kurgudan, yapmacıklıktan uzak olun.

Siz zaten o işi alacaksınız.

Source College Humour The Guardian

Leave A Reply

Your email address will not be published.