Boyumu Nasıl Uzatırım? 8 Kritik Tavsiye

Twenty 20

Boyumu Nasıl Uzatırım?

Şunu kabul etmeliyiz ki biz boy takıntısı olan bir milletiz. Belki küçük yaşlarda bunun farkına varamasak da ilerleyen yaş ve oturan fizik yapımızla beraber eksikliğini hissettiğimiz bir özelliğimiz kısa boylu olmak. Bir çok insan boylarını uzatma konusunda bilinçli hareket ediyor, uzun boylu görünmek için gerçekten zaman harcıyor. Zaten bu iş zaman harcamadan, ne de olsa genetiğimde var diyerek bir kenara çekilme doğru bir davranış olmadığını birazdan sıralayacağımız aktiviteleri uyguladıktan sonra gözlemleyebilirsiniz.

Olay tümüyle genetik değildir. Boy uzunluğu, günlük hayatınızın bir çok aktivitesiyle de artabilir. Çevresel faktörlerin bedeninizi bir çok yönden etkilediğini bilmelisiniz.

İşte “Bu yaştan sonra boyumu nasıl uzatırım?” ya da “Belli yaştan sonra boy uzar mı?” sorularına çözüm olacak 8 kritik tavsiye…

1 Doğru beslenin

Doğru beslenin
Görsel : Nutrition Healty Style

Kalsiyum alımının kemik gelişiminde ne kadar önemli olduğunu çocukluğumuzdan beri duyarız. Temel seviyede alınan kalsiyum ve vitaminler fiziksel gelişimi doğrudan etkiler. Özellikle D vitamini ve Kalsiyum bakımından zengin, dengeli bir beslenme programı vücudunuzun büyümesine yardımcı olacaktır.

D vitaminin kemik ve kas üretimi için gerekli birimleri uyardığı bilinmektedir. Sağlıklı bir beslenme programında olması gereken besinler protein ve karbonhidrat bakımından zengin olmalıdır. Sebze ve meyveler dışında, süt, yağsız et ve fındık sofranızda sürekli bulunmalıdır.

2 Güneşli günlerde açık hava yürüyüşü yapın

Güneşli günlerde açık hava yürüyüşü yapın
Görsel : Gift Picz

Uzmanlar, vücudumuzun doğrudan güneş ışığı almasının D vitamini sentezlenmesini sağladığını belirtmektedir. Ancak bu güneşin Ultraviyole Işınlarının zararlı olduğu dönemlerde olmamalı. Zararlı saatlerin dışında çok düşük seviyedeki Ultraviyole Işınları da etkili değildir. Cildimiz sabah çok erken saatlerde ya da akşam geç saatlerde ve kış aylarından bu ışınlardan yeterli seviyede faydalanamaz.

3 Spor ve egzersiz yapın

Spor ve egzersiz yapın
Görsel : Heart.org

Basketbol, voleybol gibi sporları yapmanın boyu uzattığı aşikar. Bu sporların yanına, düzenli olarak egzersiz yapmak da boyu uzatmaktadır. Yapılan araştırmalar egzersiz ve sporun en az 1-2 cm boyda uzamayı ve vücudun daha esnek olmasını sağladığını göstermiştir.

Germe hareketlerinin yararlı etkileri olacaktır. Omurganızı esneten egzersizler boyunuzun uzamasına yardımcı olacaktır. Güne başlarken ve günü bitirirken germe hareketleriyle egzersiz yapmanız fiziksel olarak yol kat etmenizi sağlayacağı gibi ruh halinizi de olumlu yönde etkileyecektir.

Kalça köprüsü egzersizi

Görsel : Bright Side

Dizlerinizi bükün ve sırtınızı yere yaslayın. sırtınızdan destek alarak kalçanızı kaldırın ve sonra başlangıç pozisyonuna geri dönün. Bu hareketi setler halinde tekrarlayın.

Bacak esnetme egzersizi

baldir-esnetme
Görsel : Bright Side

Aslında yapılacak bir çok germe egzersizi var. Ancak boyu uzatmak temel çalışma ise baldırların esnetilmesidir. Kalflere, yani baldır kaslarına yönelik egzersizlere yoğunlaşın. Ellerinizle bir duvara yaslanın ve bir bacağınızı öne doğru adımlayın. Arkadaki bacağınız duvara paralel olduğunda esneyecektir. Vücudunuzun ağırlığını ellerinize yükleyin. Bu egzersizi 30 saniye boyunca sürdürün ve bir kaç kez ara vererek tekrarlayın.

4 Postürünüzü yani duruşunuzu geliştirin

Postürünüzü yani duruşunuzu geliştirin
Görsel : PT by Marge

Maalesef bir çok insan dik oturmayı, yürümeyi, hareketlerini dik bir pozisyonda yapmayı ihmal ediyor. Özellikle uzun süreli oturarak çalışan insanlar kambur durmaya, postürünü bozmaya eğilimli olmaktadır. Kambur ya da eğimli vücut pozisyonunu koruyan insanların boyları her zaman bir miktar daha kısa olmuştur. Postürünüzü dik pozisyonda koruyun ve genel görünümünüzün geliştiğini farkedin.

5 Kendinize güvenin

Kendinize güvenin
Görsel : Lucky Rich Life

Kendine güvenli insanların postürünün daha sağlıklı olduğu tespit edilen gerçeklerden birisidir. Ruh halinizi dğeiştirmenize yardımcı olduğu gibi fiziksel duruşunuzu, da etkileyebilir.

6 Yeterli miktarda uyuyun

Yeterli miktarda uyuyun
Görsel : Hullo Pillow

Vücudumuzun uyurken de çalıştığını unutmayın. Bebek ve çocukların ne kadar sık uyuduklarını ve o dönemlerde boylarının ne denle uzadığını hatırlayın. “Uyusun da büyüsün!” deyiminin gerçeklik payı yüzde yüzdür. Her gece en az 7 – 8 saat uyku rutinini elde etmelisiniz. Hem fiziksel hem de zihinsel olarak gelişim göstereceksiniz. Ayrıca uyku pozisyonu da boy uzamasına katkı sağlamaktadır. Bunun için “En iyi uyku pozisyonu nedir?” diyorsanız eğer; sırt üstü yastık kullanmadan uyumak sizin için doğru seçenektir.

7 Ayakkabı içine tabanlık kullanın

Ayakkabı içine tabanlık kullanın
Görsel : Insoles Geek

Ayakkabınızın içerisine yerleştireceğiniz ekstra tabanlık sizi o gün daha uzun gösterecektir. Kalıcı bir uzama sağlamasa bile o gün için uzun bir birey olabilirsiniz.

8 Gelişmenizi önleyici etkilerden kurtulun

Gelişmenizi önleyici etkilerden kurtulun
Görsel : Hypno Thai

Vücudun gelişmesini engelleyen en büyük etken maddelerin başında tütün ürünleri ve alkol ürünleri sayılabilir. Alkol ve tütün ürünleri bakımından zengin bir yaşam sürüyor isek, bu vücudumuzun büyümesini engellemektedir. Zararlı alışkanlıklarımızı ortadan kaldırarak vücudumuzun temiz bir nefes almasını sağlayarak doğal olarak engelleri ortadan kaldırmış oluruz.

Kaynak Bright Side
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.