Aldığınız Telefon ve Aparatlarının Kopya Olduğunu Gösteren 6 Püf Noktası

 

Aldığınız Telefon ve Aparatlarının Kopya Olduğunu Gösteren 6 Püf Noktası

Her kategoride olduğu gibi teknolojik ürün kategorisinde de kopya ürün satışı ve kullanımı oldukça yaygın durumda. Hatta belki de kopya ürünlerin en çok tercih edildiği kategori teknolojidir denebilir. Orijinal olanların fiyatından dolayı ya da ulaşılabilirliğin kısıtlı olmasından dolayı mıdır bilinmez kopya (çakma) ürünlere rağbet oldukça fazla.

Bir markanın kopyasını üreten o kadar çok firma vardır ki, kopyalayan firmalar arasında dahi rekabet meydana gelmektedir. Hatta kopyaladığı ürünü satmak için reklamlar verirler, sanki orijinal ürün satıyormuşçasına kampanya ve çekilişler yaparlar. Orijinal ürünlere benzemesi için oldukça fazla zaman ve para harcamalarına rağmen ürünlerin çok düşük ücretlerle satılması aslında şüphelenmemiz gereken temel nokta olabilir. Fakat bazı ürünler var ki farkedilmesi gerçekten zor olabiliyor.

Aldığım telefon çakma mı?“, “Bu ürün kopya mı?” şeklinde şüpheye düşmenizi engelleyecek, sizi daha ürünü almadan ya da aldıktan sonraki süreç hakkında bilinçlendirecek bir kaç püf noktası vermek istiyoruz.

Paketleme hatalarına dikkat edin

iphone-ambalaj-hatasi
Görsel : Dar GadgetsZ – Youtube

Kopya ürünlerin ambalajı çoğu zaman ürünü ele vermektedir. Saygın markaların orijinal ürünleri genellikle paketleme sürecine önem verir. Paketleme işlemi özenle yapılır. “Merdiven altı üretim“, “Fason üretim“, “Replika ürün” şeklinde bir çok terim duymuşsunuzdur. İşte o ürünler ya hiç pakete sahip olmadan satılıyor ya da özensiz hazırlanan paketlerle piyasaya sürülüyor.

Bir ürünü almadan paketini incelemeye biraz zaman ayırmalısınız.
 Açılmış gibi görünen,
 Çok canlı ya da çürümüş gibi görünen renklere sahip,
 Yazım yanlışları olan paketlerden şüphelenmelisiniz.

Fiyatları gibi işçiliklerinin de ucuz olduğunu tahmin edebildiğimiz bu ürünlerde;
 Metal yerine dayanıksız plastikten üretilmiş olmamasına,
 Boya ya da baskı yerine çıkartmalar olmamasına dikkat etmelisiniz.

Paketin üzerinde son dikkat edeceğiniz hususlar ise;
 Model numarasının doğru olup olmadığı,
 Kutu üzerinde bilgilendirici bir çok detay olduğudur. Kopya yapan firmalar genellikle her ayrıntıyı kopyalayıp dikkat çekmek istemezler.

Kullanım kılavuzunu inceleyin

kullanim-kilavuzu-hatasi
Görsel : Punto Cellulare

Kullanım kılavuzu aslında satın alınan ürün için kimlik belgesi gibidir. Ürün ile ilgili tüm bilgilerin içerisinde belirtilmiş olması gerekmektedir. Satın alındığı, üretildiği ülkenin bilgileri ve dili de bu içeriğe dahildir. Genellikle Türkçe ya da İngilizce içeriği bulunmayan bir kullanım kılavuzuna sahip cihazın kopya olmadığını kimse iddia edemez. Hatta bazı kopya ürünler kullanım kılavuzu dahi içermez.

Kutu içerisinde gelen tüm aparatları detaylıca inceleyin

sarj-aleti-hatasi
Görsel : Pen Yakki

Aldığınız ürünün malzemesi ne olursa olsun, üretim kalitesi düşükten yükseğe çok geniş yelpazede üretilebilir. Ünlü markalar malzemeden tasarruf etmek için malzemeden kaçmazlar. Plastik ambalaj (poşet) ile kapladıkları kutulara yandan baktığınızda düzenli ve pürüzsüz olduğu görülür. Ancak genellikle kopya ürün ambalajları orantısız ve düzensiz şekilde yapıştırılmış olur.

Ürünün yazı tipi ve logosuna dikkat edin

sarj-aleti-kopyasi
Görsel : Pen Yakki

Markaları tanıdığımız yüzleri logoları ve o logoların oluşturulduğu yaz tipleridir. Her logo markaya özel olduğu için taklit edilemez. Ayrıca yazı tipleri de okunaklı, semboller düzgün olur. Logonun herhangi bir yerinde ufak bir hata olması bile o ürünün taklit olduğunu %99 oranda kanıtlamaktadır.

Şarj aletlerini detaylıca inceleyin

sarj-aleti-kopya
Görsel : Hack a Day

Üreticiler Avrupa ülkeleri için farklı, Amerika ülkeleri için farklı şarj giriş aletleri üretmektedir. Dolayısıyla ülkemiz için üretilen bir ürünü şarj aletinden de tanıyabilirsiniz. Ayrıca şarj aleti Avrupa için üretilmiş olsa bile dikkat edilecek bir kaç husu var;
 Farklı renklerde üretilen,
 Farklı dikiş-yapıştırma kalitesine sahip ürünlere dikkat edilmeli,
 Prize giren çubukların kademeli olmasına bakılmalıdır.

Şarj kablsonu dikkatlice inceleyin

sarj-kablosu-hatasi
Görsel : Best of Android

Kablo kalitesi de oldukça çeşitlilik gösterse de, üretici firmaların paketle beraber gönderdiği kablolarda genellikle;
 Hızlı şarj eder,
 Tellefona giren metal kısım kısadır ve gevşek değildir, direkt oturur,
 USB simgesi silik değildir,
 Simge orijinal simgedir.

Tüm bu saydıklarımızın dışında ürün almadan dikkat etmeniz gereken bir kaç hususu ek olarak yazma gerekliliği hissediyoruz.

  Alacağınız teknolojik ürünleri güvenilirliğine emin olduğunuz marketlerden almaya özen gösterin.
 Çok ciddi fiyat farkına sahip marka ürünleri alma niyetindeyseniz biraz daha araştırın.
 En önemlisi ürünü garanti belgesi ile birlikte satın alın.

Source ACB7 News Wiki How Bright Side

Leave A Reply

Your email address will not be published.